מנהיגי אירופה מתאחדים בטינתם כלפי מדיניות טראמפ ונתניהו

ראש ממשלת צרפת, אדואר פיליפ, ביטל את ביקורו בישראל בשל ההתנהלות של ממשלת נתניהו מול הפלשתינים בעזה ובנושא ביטול הסכם הגרעין. הביקור עמד להתקיים בתחילת החודש הבא.

 

בשבועות האחרונים חלה התרחקות מסוכנת של אירופה מישראל על רקע העובדה שנתניהו מטיל את כל יהבו על טראמפ בנושאים רבים ופועל באופן שמצטייר כמי ״מצפצף על אירופה״. האירופים מנהלים מאבק עיקש לשמר את הסכם הגרעין עם איראן הן בשל תפישת עולם אידיאולוגית שאין להפר הסכם בינלאומי כל עוד איראן עומדת בכל התחייבויותיה, והן מתוך אינטרסים כלכליים.

 

מנהיגי אירופה מקיימים ביניהם מגעים כיצד ניתן להתנגד למהלכי טראמפ ומה שברור הוא שהלוך הרוח נגד הנשיא הולך וגובר.  אתמול פרסם שר החוץ הגרמני הודעה חריפה חסרת תקדים בניסוחה זאת לאחר שביקר בוושינטון ונפגש עם ראש הממשל בהם שר החוץ פומפאו והיועץ לביטחון לאומי בולטון. השר הייקו מאס כתב כי ארצות הברית איננה רק טראמפ. ״ארה״ב היא הרבה יותר מהבית הלבן״. האמירה הזו מהווה את תמצית הטינה האירופית הגוברת כלפי טראמפ במדינות שנחשבו בנות הברית הקרובות ביותר של ארצות הברית וישראל: בריטניה, צרפת וגרמניה.

 

באירופה סומן נתניהו כגורם מתסיס עליון וכמי שמפעיל את השפעתו השלילית על טראמפ באופן המזיק לאירופים ומערער את שלום העולם. נתניהו מתחיל להבין את הקלחת שאליה גרר את ישראל והוא מנסה להרגיע את מנהיגי המעצמות האירופיות, מיי, מרקל ומקמרון. נתניהו אמור לבקר בחודש הבא שוב בפריז במטרה לצנן את הגל האנטי ישראלי שתוקף את העולם בהובלת האיחוד האירופי. זו אינה משימה פשוטה.

 

עניין מרכזי