מכשירי האזנה ומצלמות הותקנו בלשכת גנדלמן שנה לפני מעצרו

פרשת החשדות החמורים המיוחסים לראש עיריית חדרה, צביקה גנדלמן, מציבה זרקור על שיטות החקירה האפקטיביות מאוד של המשטרה שמניבות ברוב המיקרים את התוצאות המקוות.

 

מצד אחד מסתבר למשטרה בדיעבד שגנדלמן ידע  במשך תקופה ממושכת על החקירה הסודית המתקיימת בעניינו, זאת הואיל ועל פי החשד הוא קיבל הדלפות מאיש משטרה ותיק המשרת במשטרת חדרה.

 

האיש נחקר במחלקה לחקירת שוטרים במשרד המשפטים ולאחר חקירתו באזהרה הוצא לחופשה וצפוי להיזרק מהמשטרה בקרוב.

 

למשטרה נודע על כך שקיים מדליף משורותיה בעת פיענוח אמצעי ההאזנה והצילום שהותקנו בלשכת ראש העיר שנה תמימה בטרם נעצר. מסתבר שזו השיטה הנהוגה היום: קבלת צו מבית משפט המאפשר התקנת אמצעי מעקב והתקנתם בחשאי בכל מקום שהמשטרה מוצאת לנכון: בביתו, במשרדו, במכוניתו או בכל אתר אחר.

 

כך למשל נצברו ראיות לכאורה בפרשת השחיתות הגדולה שעדיין נחקרת בראשון לציון. הבעיה העיקרית בחקירת שחיתויות ברמה הלאומית היא שהחוק אינו מאפשר נקיטת צעדים דומים למי שנהנים מחסינות פרלמנטרית.

 

אלא שהמשטרה מתגברת על המגבלה באמצעים מתוחכמים מרתקים, שלמען הסדר הטוב מוטב שלא לחשוף אותם. אחרי הכל, האינטרס הציבורי הוא לסייע למשטרה לחשוף שחיתויות ולהילחם בהן.

 

בעיה לא פשוטה נוספת יש לחוקרי יחידות העילית עם העובדה שרבים מהקצינים המובחרים פונים לאחר שיחרורם לפעילות בשירות חשודים. עורכי דין מן המובילים והיקרנים בארץ משתמשים במומחיותם של קציני החקירות בדימוס כדי לשרת נוכלים, מושחתים ועברייני צמרת.

 

על כן נדרשת המשטרה להמציא עצמה מחדש בכל תיק בעל פרופיל ציבורי גבוה. לעיתים קרובות מנסים החוקרים לאתר מיהו איש המשטרה לשעבר הפועל בעבור החשוד ולהתאים את שיטת איסוף הראיות בהתאם. לידוע על שיטות עבודתו.

 

לחוקר הפרטי, השוטר לשעבר, מצפות בימים אלה בעיות נוספות. כך עלול איש המשטרה למצוא את עצנו נתון למעקבים ולציתותים. המשטרה יודעת מהר מאוד אם החשוד חושד שהוא תחת מעקב או ציתות לפי התנהגותו.

 

כשראש עיר מפסיק לדבר בטלפון, נעדר מלשכתו ומקיים פגישות עם חשודים אחרים בנסיבות חשודות, כשהוא חורג באופן פתאומי מסדר יומו, מחליף מזכירות, מחליף פלאפונים, נוסע לחו״ל במפתיע – נדלקת נורה אדומה.

 

בתמצית נאמר, כי הקידמה בצד היענות בתי המשפט לצורך במלחמה נחושה בשליתות גם במחיר פגיעה בפרטיותו של אדם, הופכת את חיי המושחת שממשיך במעשיו לגיהנום בפוטנציה. וטוב שכך.

 

רמי יצהר, עניין מרכזי