המיזוג הצפוי מוכיח: הטלוויזיה בישראל בגסיסה

השבוע הסתובבתי בעזריאלי תל אביב. לפתע ראיתי ילדה כבת 10 מבקשת להצטלם עם צעיר גבוה שהסתובב בקניון כשהוא מחווה בגבר נמוך ושמנמן.

 

בשל התרגשותה המוחצנת של הילדה, שאלתי את מי שנראתה לי אימא שלה מי האיש? ״אחד שהודח מהאח הגדול״, היתה התשובה. הסתקרנתי. אף אחד חוץ מהילדה הזו לא גילה בבחור עניין. פליט הריאליטי המאושר מהתרגשות הילדה הצטלם והמשיך לשוטט במסדרונות.

 

הלכתי אחריהם במרחק מטרים ספורים כדי לראות האם קיימת התרגשות כלשהי. כלום. איש לא זיהה, איש לא התרגש, איש לא פנה. פני המודח הביעו דעיכה בהתלהבות ואכזבה. כמה שחקנים צעירים שנשכרו להתחפש לכליזמרים איטלקיים והסתובבו בקניון כשהם שרים בעברית – איטלקית כפרסומת לפיצריה חדשה עוררו הרבה יותר סקרנות מפליט הריאליטי מהתוכנית חסרת הרייטינג והעניין.

 

אכן האח הגדול הפך לפח הגדול. כמו כל מה שסובב את הטלוויזיה בישראל 2018.

 

זו ההקדמה המעשית לתמצית הסיפור על כישלון פיצול ערוץ 2 ועל גסיסתו המתמשכת של ערוץ 10. המשמעות המעשית של המיזוג בין רשת לערוץ 10 – אם העיסקה תאושר – תהיה פיטורים נרחבים בערוץ 10 ופרידה של רשת מחדשות 2.

 

מדובר בעיסקה שבה אין העברת מזומנים. רשת תהיה בעלת 60 אחוזים מהמניות ותשלוט בערוץ המשותף. ההנהלה הנוכחית של רשת תישאר והיא שתנהל את הערוץ המנוזג.

 

קשת תקנה את חלקה של רשת בחברת החדשות לפי שווי של כ-150 מיליון שקלים. ברשת הבטיחו שלא יהיו פיטורים ומאה המשרות שיתאדו הן מקרב עובדי ערוץ 10. כיום שתי חברות הטלוויזיה מפסידות הון.

 

שוק הטלוויזיה מתכווץ בעולם כולו בשל בריחת צופים, בעיקר בני 45 ומטה. נותרו הוותיקים ובני המעמדות הנמוכים, חסרי ההשכלה, מהפריפריה ומי שממשיכים לבזבז את חייהם בבהייה חסרת פשר בטמטום המשודר מידי ערב בארבעת הערוצים כולל התאגיד.

 

הפיצול בערוץ 2 לא הניב את התוצאות העסקיות המיוחלות. מספר הצופים בירידה, שוק הפרסום מוגבל, הריאליטי נמאס ומבחינות רבות דווקא התאגיד הביא בשורה מסויימת בעיקר במקומות שבהן הוזזו זקני הכפר העבשים.

 

עקב אכילס של התאגיד הוא עדיין הרדיו המשודר וכמה נודניקים כעורי מראה שמטרילים את המסך משעות הבוקר עד לצהריים. זו לא טלוויזיה. זו פוליטיקת מסך עלובה של כמה אינטרסנטים עלובים שמנהליהם אינם מסוגלים לשלוט בהם מטעמי כניעה ללחצים פוליטיים שילטוניים.

 

הטלוויזיה הישראלית בגסיסה ואין מושיע. זו כבר עובדה מוגמרת.

 

עניין מרכזי