כך גוייס גונן שגב כמרגל איראני

קבלו סיפור מטורף: השר לשעבר גונן שגב, מי שהיה פעם חבר כנסת ושר, רופא בהשכלתו ואיש רב פעלים בעברו מסתבך שוב והפעם יותר מתמיד.
|
 שגב נעצר בחודש שעבר, נחקר ובהמשך הוגש נגדו כתב אישום שבו נטען שבשש השנים האחרונות קיים קשרים במשך שנים עם גורמי מודיעין איראניים. שגב נעצר לפני כחודש ושהה במעצר חסוי ומבודד למשך 9 ימים ללא אפשרות להיפגש עם עורך דין. 
|
כתב האישום נותר חסוי ורק פרטים מעטים ממנו פורסמו. פרקליטיו טוענים כי אופן הצגת הדברים בידי שירותי הביטחון והפרקליטות יש בהם משום הטעיית הציבור. 
|
סעיפי האישום חמורים ועלולים להביא לכליאתו לשנים לא מעטות:מדובר בעבירות של מסירת ידיעה לאויב, סיוע לאויב בזמן מלחמה וריגול נגד מדינת ישראל. 
|

הקשר עם האיראנים נוצר כשעבד בניגריה ומאז נפגש עימם במקומות שונים בעולם. הוא ניסה לסייע לאיראנים לרכוש מוצרים שונים בתחום אבטחת הסייבר וריגול תעשייתי. ככל שנודע, פיתה שגב בכירים שפרשו במערכת הביטחון והיו בראשית דרכם בעולם העסקים, להיפגש עם סוכנים איראנים מוסווים כאנשי עסקים.

 

הבכירים העידו נגד שגב ושיכנעו את הרשויות שלא ידעו כי מדובר בסוכנים איראניים. הפגישות היו במקומות שונים בעולם, בעיקר באפריקה. שגב נע ממקום למקום בדרכון זר שהוא מחזיק בו כחוק. בישראל אומרים שעצם גיוסו של שגב הוא הישג משמעותי מה גם שפעל במשך שנים מבלי שנחשף.

 

פרקליטיו של מי ששימש שר האנרגיה והתשתיות והגיע לכנסת ברשימתו של רפול, הם אלי זהר ומשה מזור. לדבריהם, “הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה, על אף שמתוך כתב האישום, שפרטיו המלאים נותרו כאמור חסויים, מצטיירת תמונה שונה”.

 

גונן שגב עבר לניגריה אחרי שישב בכלא 3.5 שנים בעוון ניסיון להבריח לארץ מהולנד יותר מ-30 אלף כדורי סם מסוג אקסטזי. לאחר שיחרורו מהכלא נשלל רשיונו כרופא לצמיתות.

 

המניע של שגב היה ככל הנראה גם מניע כבפי אך בעיקר הרצון לנקום במדינה ״בגלל מה שעשו לו״. הידרדרותו של הקיבוצניק מתל עדשים המתקרב לגיל שישים מעוררת לא פחות מתדהמה. איך נפלו גיבורים והפכו חומר לאשפתות.

 

 

הודעה משותפת דוברות המשטרה ותקשורת שב״כ:
*הותר לפרסום כי בחודש מאי 2018 נעצר על ידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל השר וחבר הכנסת לשעבר, גונן שגב, בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל.*

בתום החקירה, בתאריך 15.6.2018 הגישה פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי) נגד שגב כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום אושר בידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה.

שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגיניאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. שגב הועבר לישראל על פי בקשת משטרת ישראל, לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי.

שגב נעצר לחקירת השב”כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל.

בחקירה בשב”כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

החקירה העלתה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו.

עוד התברר בחקירה, כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.

כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראליים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים.

לבקשת שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, נעתר בית המשפט והתיר לפרסום את הפרטים האמורים ועל יתר פרטי הפרשה הוטל צו איסור פרסום.

*לא ניתן להרחיב במידע נוסף מעבר לאמור בהודעה זו.

 

 

רמי יצהר, עניין מרכזי