גורמי מודיעין: המחאות לא יובילו למהפכה באיראן

המחאות באיראן מצד ההמונים הן בעיקרן כלכליות ולא פוליטיות ולכן הסיכוי שיביאו למהפיכה קטן עד בלתי קיים – כך מעריכים גורמי מודיעין מערביים. היום התחייב הנשיא האיראני רוחאני כי “במקרה שהמצב יידרדר אני מבטיח שהצרכים הבסיסיים של האיראנים יסופקו. יש לנו מספיק סוכר, חיטה ושמן לבישול. יש לנו גם מספיק מטבע חוץ להזרים לשוק”. רוחאני אמר כי נפילת המטבע האיראני היא תוצאה של פרסומים עויינים בתקשורת העולמית.

 

בישראל מתפרסמים בהרחבה יתירה תיאורי ההפגנות המתקיימות בימים האחרונים במקומות שונים ברחבי הרפובליקה האיסלאמית. התקווה היא לראות בטהרן מחאות המוניות שיובילו להפיכה ללא אלימות מן הסוג שהפיל במצרים את שלטונו של חוסני מובארק. ואולם זה לא יקרה.

 

וגורמי המודיעין אומרים שלא מדובר במחאה פוליטית אנטי שילטונית אלא בדרישה לפעול מיידית לבלימת הקריסה הפיננסית המתרחשת מאז הודעת הנשיא טראמפ על נטישת ארצות הברית את הסכם הגרעין.

 

ההודעה האמריקנית גרמה לחברות רבות ברחבי תבל, כולל רבות באירופה לסגת במהירות מהסכמים ומתוכניות להמשיך בשיתוף הפעולה שנרקם עם ביטול הסנקציות במסגרת הסכם הגרעין שהוביל הנשיא אובמה. המטבע האיראני, הריאל, קבל מתקרב במהירות לשער של 100 אלף לדולר אמריקני אחד לעומת 26,000 ריאל לדולר לפני זמן לא רב.

 

המשמעות היא חמורה מבחינת האזרחים והשלטונות יצטרכו להחליט, האם ללכת למשא ומתן אמיתי עם האמריקנים ולאפשר שינויים בהסכם, כולל התחייבות לבטל את תוכנית הטילים הבליסטיים שלהם, או להסתכן בגלישה למשבר כלכלי חמור מאוד.

 

האיראנים נקלעו לבעיה רצינית: הם נדחקו החוצה מעירק, הם מתקשים במלחמה בתימן, תוכניתם להתבסס בסוריה נתקלת בהתנגדות נחרצת לא רק של ישראל וארצות הברית אלא גם של פוטין, ארדואן גם הוא אינו חסיד האיראנים חרף היחסים הטובים שלו עם שליטי טהרן, ובסך הכל מתברר לשליטי הרפובליקה האיסלאמית כי התככנות שלהם במרחב רק פוגעת בהם.

 

ההתלהבות הישראלית נובעת מכך שהיו גורמים באיראן שבמסגרת המחאות דרשו שהשלטונות יתעסקו בבעיות הפנימיות ולא יממנו פעולות צבאיות בעזה ובסוריה. מכן ועד למחשבה שהעם האיראני התאהב בנתניהו – רחוקה הדרך כמו המרחק בין חמגשיות לארוחות השף שנבלעו בבלפור.

 

עניין מרכזי