נתניהו מצדד בהמשך שלטון אסד בסוריה

ראש הממשלה נתניהו אומר לראשונה בגלוי כי ישראל אינה מתנגדת להמשך שלטונו של בשאר אסד ולהשלמת השתלטותו המחודשת על ארצו ואולם התנאי לכך הוא הרחקת כוחות איראניים ושל החיזבאללה מגבול ישראל ברמת הגולן.

 

נתניהו מבקש להעתיק את הסכם 1701 של ישראל עם לבנון, שבמסגרתו הורחק החיזבאלה אל מעבר לנהר הליטאני כחלק מהסדר הפסקת מלחמת לבנון השנייה. לדברי נתניהו, רוסיה תומכת בגישה הישראלית ומנסה להגיע להבנות בנושא עם איראן, זאת כדי להביא לרגיעה בלבנון ובסוריה.

 

בצעד חריג אמר נתניהו לראשונה בפומבי כי לישראל ״אין בעיה״ עם הנשיא אסד. נתניהו: “במשך 40 שנה לא הייתה לנו כל בעיה עם משטר אסד. לא נורה כדור אחד ברמת גולן.

 

״בתחילה היינו מוטרדים מדאעש, אחר כך באו איראן וחיזבאללה והדבר הזה לא השתנה. אנחנו לא נקבל את איראן ליד הגבול שלנו או בכל מקום בסוריה”.

 

ראש הממשלה הבהיר כי רוסיה מבינה ומקבלת את המדיניות הישראלית לא לאפשר לאיראנים להתבסס בסוריה בפעילות אנטי ישראלית. לדבריו, ״נפעל נגד מטרות של כל גורם שפועל נגדנו. אנו משתדלים לעשות זאת בתיאום מיטבי וישיר בין הצבאות הישראלי והרוסי. מדובר על חידוד המדיניות שלנו ביחס לסילוק האיראנים משטח סוריה.

 

“נמנע את חימוש חיזבאללה בלבנון דרך סוריה ונקפיד הקפדה יתרה על הסכמי ההפרדה. אתמול קיבלנו לכך הדגמה בכך שהפלנו את כלי הטיס. הוא לא היה תוקפני, אבל הוא חדר לשטחנו. גם בלילה תקפנו בלילה עמדות של הצבא הסורי ואנחנו לא נקבל שום זליגות.

 

״נמשיך לפעול נגד ניסיונותיה של איראן וגרורותיה להיאחז צבאית בשטח סוריה, נדרוש מסוריה הקפדה מוחלטת על הסכם הפרדת הכוחות עליו חתמנו ב-1974. נגיב בתקיפות על כל הפרה של ההסכם הזה, כפי שעשינו אמש. וכמובן נשמור על חופש הפעולה המלא של צה”ל, על זכותנו למנוע פגיעה בריבונותנו ובאזרחינו. מי שחותר לסכן אותנו צפוי לשלם על כך מחיר כבד”.

 

עניין מרכזי