עזה: הפצצות, הפגזות, פצועים, איומים

העימות הישראלי פלסטיני הסלים בסופהשבוע באופן משמעותי. השיא נרשם בשבת לפנות ערב: חיל האוויר הפציץ בניין בעזה ששימש לאימוני לחימה בשטח בנוי. מתחתיו היתה מנהרת אימונים שהוגדרה בישראל מנהרת טרור.

 

מן העבר השני שוגרו עשרות רקטות ופצצות מרגמה לישובים בעוטף עזה. הפעם כוונו הרקטות גם לאשקלון ולשדרות. בשדרות היתה נפילה בחצר בית ושלושה נפצעו.

 

בסך הכל ניכר כי בשני הצדדים החליטו להסלים את המאבק. לאחר ירי מהרצועה במהלך הלילה בעקבות הפצצות ישראליות מיום שישי, שבה ישראל והפציצה בשבת. בהודעה הישראלית נמסר כי היקף ההפצצות היה הגדול ביותר מאז צוק איתן. הפלסטינים הגיבו בירי מוגבר הפעם מתוך כוונה לפגוע.

 

לפנות ערב בשבת, דווח על התייעצויות צבאיות ועל איומים מוגברים מהצד הישראלי להסלמה. בינתיים ברור שלישראל אין פתרונות מלבד איומי סרק הדדיים. הסובלים הם התושבים בשני הצדדים.

 

מצה״ל נמסר:

“בנקודת הזמן הזו חמאס בוחר לירות בעיקר למרחב הקרוב לרצועת עזה. אי אפשר לקחת את זה כתעודת ביטוח להמשך, זה יכול להתרחב בהיקפים ובאזורים. אנחנו ערוכים גם לזה”.

 

 “מוצב חמאס בית לאהיא נמחק. זה מסר משמעותי בפעולות הללו. המטרה של האירוע והמבצע שאנו נמצאים בעיצומו היא להחזיר את תחושת הביטחון לתושבים, להפסיק את הטרור ולמנוע את המשוואה שעל כל פעילות התקפית שלנו יש ירי שלהם”.

“ברמה המבצעית התוצאה היא טובה מאוד. אין פגיעות משמעותיות, יחד עם זאת, אין הרמטיות מלאה. אנחנו ערוכים באופן מיטבי, מלא, אבל זה לא מבטיח שלא יהיו זליגות. לשמחתי הן מועטות. זה אתגר יומיומי שעומד לפתחנו.

 

“עד כה חמאס ירו במרחב של עד 10 ק”מ מהרצועה. האם לעולם חוסן? לא. אנחנו ערוכים גם אם חמאס ירחיב את מרחב הירי. חמאס יצטער אם יבחר להרחיב את הירי. הוא ימצא הגנה מוכנה. התגובה תהיה עוד יותר גדולה”.

 

“אני מרוכזים גם מול האיום האיראני, אנחנו אחרי שבוע של יירוט כטב”מים אויבים בזירה הצפונית. יש פה משימה שבה גם זירה צפונית וגם זירה דרומית.

 

“כרגע מרכז הכובד שלנו הוא מול רצועת עזה, אנחנו ערוכים גם מול זירה צפונית. אל מול עזה חיל האוויר נמצא בפעילות העצימה, הרחבה ביותר, גם כשאני מסתכל על ההערכות בפעולות הגנתיות וגם התקפיות”.

 

עניין מרכזי