הפסקת אש צולעת רק לגמר המונדיאל?

בעזה אומרים כי הפסקת האש היא מוגבלת ואינה כוללת את הדרישה הישראלית להפסקת השימוש בעפיפוני תבערה. בכל מקרה מדובר בכישלון ישראלי מהדהד. החמאס הוא שקבע את הכללים וישראל נגררת משום שנתניהו מסרב לכל סוג של הסדר הכל משום שאצלו הכל פוליטי פנימי והמשחק שלו הוא של הישרדות אישית.

 

לאחר חצות זוהו שני שיגורים לכיוון עוטף עזה, נשמעו אזעקות ולאחריהן דיווח צה״ל שהותקפו משגרי פצצות המרגמה.

 

קודם לכן, על פי פרסומים שונים הושגה הסכמה זריזה בין ישראל לארגוני ההתנגדות העזתיים על הפסקת אש מיידית. החמאס והג׳יהאד אישרו את הפרסומים שמקורם בקהיר. ההסכמות הכלליות הושגו בתיווך מצרי וקטארי.

 

הפסקת האש הזו עלולה להיות קצרת מועד ושברירית ולמעשה אפשר שנועדה רק לאפשר לאזרחים בשני עברי הגבול לצפות ללא הפרעות בגמר המונדיאל.

 

בישראל ובעזה מודעים ליום המיוחד החל ביום ראשון. עיני העולם כולו נשואות למוסקבה למשחק גמר גביע העולם בין צרפת לקרואטיה.

 

יותר ממיליארד בני אדם יצפו במשחק, שייחל בשעה 18:00 לפי שעון ישראל ומוסקבה. חשיבות המשחק כה גדולה להמונים עד שמנהיגים פוליטיים יעשו הכל כדי שבארצם לא תיזקף לחובתם אי היכולת לאפשר צפיה רגועה במשחק.

 

גמר המונדיאל של יום ראשון הניב הסכמות שהושגו במוצאי שבת בתיווך מצרי וקטארי בין ישראל לחמאס להיכנס להפסקת אש מיידית מבלי לדון בפרטי ההסכם. העיקר שיהיה משחק שיעבור בשקט. מה יהיה הלאה? אין לצפות לרגיעה אמיתית ארוכת טווח.

 

השר נפתלי בנט הטיח ביקורת קשה בנתניהו ובליברמן:

 

‏”הנוסחה לפיה לאחר חודשיים של שריפות ומאות רקטות על תושבי עוטף עזה, חמאס מכתיב לנו את הפסקת האש היא שגיאה חמורה. הבהרתי לפני חודשיים – הבלגה מולידה הסלמה. מי שמבליג על הפרת ריבונותנו ונמנע מפעולה יסודית גוזר עלינו מלחמת התשה מתמשכת”.

 

אגב, המשחק על המקום השלישי שבו גברה בלגיה על אנגליה 0-2 התקיים בעת שעוטף עזה היה תחת מיתקפה וכך גם העזתים עצמם. המשחק לא התעלה לרמה גבוהה כל שחובבי הספורט לא הפסידו הרבה.

 

בעצם גמר וימבלדון לנשים שבו גברה הגרמנייה קרבר על סרינה וויליאמס בשתי מערכות חלקות היה מעניין יותר.

 

עניין מרכזי