העולם ברתיחה בקיץ הלוהט בהיסטוריה

לאט לאט נאספים נתונים המצביעים על כך שהקיץ הזה של 2018 הוא הלוהט בהיסטוריה בכל הנוגע למידות החום השוררות באזורים נרחבים על פני כדור הארץ. כל זה קורה עוד לפני שחודש אוגוסט נכנס ללוח השנה, אז עלול המצב להחמיר עוד יותר.

 

לפני הסקירה התמציתית של מצב העולם למחרת ליקוי הירח, נציין כי ביוון כבר נתגלו הוכחות שהדליקה הענקית שאירעה בעיירת הנופש מאטי הסמוכה לאתונה החלה בהצתות מכוונות. עבריינים הציתו כמה בתים בפאתי הישוב משום שהיו אלה בתי מיליונרים שננטשו על ידי בעליהם.

 

הכוונה היתה להעלים פריצות וגניבות רכוש באמצעות הצתה. אלה שהחום הכבד ורוח לוהטת שנעה במהירות של כ-60 קמ״ש הביאה להתפשטותה המהירה של הדליקה. באסון נספו עשרות בני אדם והשלטון סובל מהידרדרות במעמדו ודרישה מראש הממשלה להתפטר.

 

גל החום הוביל לדליקות נרחבות באזורים נוספים ביוון. השנה מזג האוויר השתגע. שיא החום אי פעם כבר נרשם במדבר סהרה. הבריטים לא יודעים את נפשם וברכבת התחתית נרשמות התעלפויות יומיומיות בשל חום של יותר מ-40 מעלות בקרונות.

 

 

ביפן ובדרום קוריאה שטפונות עצומים, נזקים והרוגים. בבולגריה ירד גשם פתאומי שגרם הצפות גדולות. אין מערכת ניקוז היכולה לבלוע 200 מ״מ גשם היורד בשעתיים.

 

שיא חום נשברו גם בסקנדינבה ובסיביר. במקום טמפרטורה ממצועת של 14 מעלות נרשמו 30 מעלות ויותר במקומות הכי קרירים בחצי הצפוני של כדור הארץ. שיאי חום בלתי מוכרים נרשמים מידי יום באזורים שונים בארצות הברית, בסעודיה, בתימן ובאיראן.

 

המצב במדינות אירופיות רבות לוהט גם הוא. המומחים מזהירים כבר שנים כי התנהגות האדם והיעדר הרצון לריסון השימוש בחומרים מסויימים עלול להבעיר את העולם ולהפוך את החיים על פני כדור הארץ לבלתי נסבלים.

 

ברמה המעשית כדאי לישראלים לדעת כי הבריחה מהחמסין המקומי לאתרי נופש שונים עלולה להסתיים במפח נפש לוהט. בחלק ניכר מאתרי הנופש האירופיים המצב איום ונורא ועל בילוי חלומי כמעט שאין מה לדבר. והכל קורה כשעדיין יולי.

 

עניין מרכזי