אווירת מלחמה משני עברי הגבול העזתי

נוכח ההסלמה המחודשת בדרום נסגרו כל הקייטנות, התושבים נקראו להימצא בקרבת מרחבים מוגנים ומי שעובד במקום בלתי מוגן מורשה להישאר בבית ולא לצאת לעבודה. תנועת הרכבות הופסקה באזור. מכללת ספיר סגורה ולא מתקיימת בה פעילות. חוף זיקים סגור למטיילים ולנופשים. החמרת ההנחיות  מצד פיקוד העורף לתושבי העוטף מגיעה לאחר שלא הושגו בינתיים הבנות לקראת הפסקת אש. 
 מאז אמש ולאורך הלילה כולו קיבלנו ירי רקטות לעבר עוטף עזה, אזעקות, לינה בחדרים ממוגנים ומצד שני הפצצות ישראליות ברצועה. בחבל אשכול פגעה בשעות הבוקר רקטה בבית ואישה נפצעה באורח בינוני עד קשה. כמה תושבים נפצעו בשדרות וכמה בעזה.  
בסך הכל נרשמו כ-80 שיגורים פלסטיניים כמעט כולם לשטחים פתוחים. מנגד, דווח על הפצצת כ-150 מטרות ברחבי הרצועה. החמאס הודיע כי היוזמה בידיו וכי הוא שקובע את הכללים של הירי או הרגיעה וחא ״האויב הציוני״. סבב האלימות הנוכחי מגיע בתגובה להריגת שני אנשי חמאס בעת תרגיל פנימי של חמאס נערך שלשום בשטח העזתי.  
דובר צה”ל מוסר כי לפנות בוקר תקף צה”ל פעם נוספת באמצעות מטוסי קרב למעלה מ- 20 מטרות צבאיות במתחמים צבאיים ובמחנה אימונים של ארגון הטרור חמאס. בין המטרות שנתקפו – מחסן לאחסון אמצעי לחימה, מתחם המשמש את הכוח הימי של חמאס לאימונים. כמו כן, נתקפו חמישה מתחמי אימונים, מחסן ציוד מרכזי ומקום מפגש המשמש את בכירי חטיבת חאן יונס.

עד כה נתקפו למעלה מ- 140 מטרות של ארגון הטרור חמאס ביעדים אסטרטגיים.

צה”ל נחוש להבטיח את ביטחון אזרחי ישראל ונמצא במוכנות גבוהה לתרחישים רבים.

ארגון הטרור חמאס הוא הנושא באחריות ועליו ההשלכות למצב

אמש בשעות לפנות ערב ובערב נורו עשרות רקטות לתחומי ישראל שכוונו בעיקר לשטחים פתוחים. בכל זאת, היו כמה נפילות בשדרות ודווח על כמה פצועים, לפחות אחד מהם במצב בינוני.
גורם ביטחוני איים בתגובה משמעותית אבל בפועל טרם בוצעה פעולה משמעותית אמיתית אולי מתוך רצון להשאיר את המצב על אש קטנה יחסית שלא תביא לפיצוץ שיחות ההסדרה המקוות.
ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן הודיעו על קיום התייעצוית עם ראשי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב.
חיל האוויר הפציץ 12 מטרות חמאס, בהן מפעל לייצור רכיבים המיועדים לבניית מנהרות ולוחות בטון למנהרות, פיר מנהרת טרור ימית במרחב החוף וכן יעדי טרור במספר מתחמים צבאיים – ביניהם אתרים לייצור אמצעי לחימה ורקטות ומתחם צבאי המשמש כמחסן לוגיסטי מרכזי.

 

לטענת הצבא המפעל לייצור רכיבי המנהרות הוא אתר שיועד למלון ועליו ״השתלט ארגון הטרור חמאס בשנת 2012. המפעל מייצר רכיבים למנהרות טרור בכסות אזרחית”. בצד הפלסטיני דווח על כמה פצועים קל.

יצילומים: דובר צה״ל. 

‏דובר חמאס, פאוזי ברהום, אומר כי הירי מצידו הוא תגובה להריגת שני לוחמיו ביום שלישי. ״בנחישות הגברים וברצון הגיבורים הייתה הבטחה והיא קוימה. ההתנגדות האמיצה לקחה על עצמה להפוך את מאזן המערכה עם האויב והיא מצליחה לעשות זאת״.⁦

 ותגובות במערכת הפוליטית לחידוש סבב האלימות בדרום: 

יו”ר המחנה הציוני, אבי גבאי: “נתניהו וליברמן, נכשלתם! נתתם לסלאח ערורי, מי שאחראי לחטיפת הנערים וצוק איתן לעשות סיבוב ניצחון בעזה. ככה מנהלים משא ומתן? ליבנו עם תושבי העוטף ותומכים בצה”ל במשימה להשבת הביטחון לתושבי העוטף”.

יו”ר “יש עתיד”, יאיר לפיד: “4 שנים היו לנתניהו לשנות את המציאות בעוטף עזה ו״מר בטחון״ לא עשה כלום. מחזק את תושבי שדרות בערב הזה. נעמוד מאחורי צה״ל בכל תגובה”.

שר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, תושב שדרות אמר: “הממשלה פועלת ללא מדיניות ברורה ולכן השחיקה נמשכת. מדיניות הממשלה היא למעשה השלמה עם הירי מעזה. בנס זה הסתיים הפעם רק בפצועים ופגיעה ברכוש. לא ניתן להמשיך לעשות את אותם הדברים, ולצפות לתוצאות שונות: הריטואל החוזר של סבב ועוד סבב מבהיר כי לא די בפעולות צבאיות, ויש לפעול גם מדינית לשינוי המציאות בה חיים תושבי העוטף. אני מאחל החלמה מלאה לפצועים הערב בשדרות”.

 

״עניין מרכזי״