ארדואן מרסק את טורקיה – ונתניהו חולם על סולטנות כאן

‏מאז שארדואן נכנס לעניינים ב-2003 התרסקה הלירה הטורקית ב-70% והגיעה היום לשפל של כל הזמנים. תחילה הוא היה ראש ממשלה ובהמשך הוא השתלט בהדרגה על טורקיה במהלך איטי ומדורג.

העולם עקב בדאגה אחר התהליך אך לא יכול היה למנוע אותו כיוון שהוא נעשה לכאורה בהליכים דמוקרטיים. ההתמוטטות הגדולה של הכלכלה התרחשה בתקופה האחרונה מאז שהעביר חוקים המאפשרים לו לעשות כרצונו בכל תחום.

ארדואן העביר חוקים דראקוניים המעניקים לו סמכויות לפטר שופטים, קצינים, שוטרים, עובדי מדינה, מורים, מרצים, לחסל כלי תקשורת, לכלוא עיתונאים – בקיצור דיקטטורה רצחנית בחסות החוק ובעידוד ההמונים הנבערים.

בפועל ארדואן איבד פרופורציה. הדבר היחיד שנחשב בעיניו היא נאמנות אישית ולא מקצועיות. הוא העיף את אנשי המקצוע והכלכלה ומינה כלומניקים. לא רק בענייני כספים גם בתחומים רבים אחרים. למשל, הוא מעיף משכילים וממנה את נאמניו. את חתנו הוא מינה לשר אוצר למרות שהוא מבין בכלכלה כמו שעמיר פרץ הבין בצבא כשמונה שר ביטחון. 

הגענו אלינו לנתניהו יש חלום: ליעסד כאן סולטנות נוסח טורקיה. הוא חולם על מטוס פרטי, וארמון מפואר, וסמכויות בלתי מוגבלות וחיסול התקשורת והיריבים הפוליטיים. ביבי חולם על מנהיגות עם סמכויות דיקטטוריות של שליט על, כלומר שליטה בלתי מוגבלת לא בזמן ולא במרחב התימרון.

בינתיים, אפילו במפלגתו זורמים עם המגמה המטורפת הזו, שעלולה למוטט את המדינה. ואולי הפזילה לכיוון אנקרה תפכח את עיני הליכודניקים להבין לאן ביבי מוביל.

עניין מרכזי