נתניהו שלח את שטייניץ להפיץ ספין בלתי אפשרי

השר יובל שטייניץ, חבר הקבינט, הוא היחיד שהורשה להפיץ ביום ראשון מסרים מטעים, שלא לומר פייק, במטרה להסביר את מדיניות הריסון של הממשלה. המדינות מוצדקת מאין כמותה ונתמכת בידי כל הגורמים המקצועיים בצבא ובמודיעין, אבל אסור לומר את האמת לציבור בגלל שהליכודניקים אינם מוכנים לקבל אותה. הם מעדיפים פייק הסברים וזה בדיוק מה שמנסים למכור להם.

 

במקום לומר את האמת באומץ ולפיה פלישה קרקעית לעזה מנוגדת היום לאינטרס הישראלי, מעדיף נתניהו לספר בלופים. האגדות הן למשל, שהחמאס הפסיד את הסבב, לדוגמא שהאויב ביקש הפסקת אש ושאנחנו בכלל לא הסכמנו.

 

מעבר לקלישאות ולדף מסרים מבולבל ונעדר היגיון צרוף, התחלקה לשטייניץ סוג של רמיזה לסיבה המרכזית שבעטייה ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה בשלב הזה פלישה לעזה. הסיבה היא שפלישה לעזה משמעותה הצמדת כוחות גדולים, אוגדה לפחות, לזירה הדרומית, בתקופה רגישה ביותר בזירה הצפונית. שטייניץ התחמק משיחה מעמיקה בנושא כשנשאל בראיון אבל לא הכחיש וניסה לדקלם שוב מסרים שמותאמים לדעת הספינולוגים בלשכת ראש הממשלה כדי להרגיע את בסיס תומכי נתניהו בליכוד.

 

שטייניץ אמר בין היתר כי “האש חדלה אחרי שחמאס הבין שאנחנו מעצימים את התגובות שלנו”. זו כמובן שטות מוחלטת. הפלת בניין ריק ששימש סוג של מתנ”ס לא הזיז לחמאס. עובדה שכבר למחרת חזרו ההפגנות, שיגורי עפיפוני התבערה, וניסיונות לחצות את הגדר.

.

שטייניץ טען בראיון ברשת ב’ על המנטרה לפיה הממשלה פועלת ״בתקיפות ובנחישות״ לעומת החמאס הפועל באופן שכינה ״התאבדותי ונואש״.  הוא לא שכח להזכיר כי “הפרופורציות מדברות בעד עצמן – 200 הרוגים ו-700 פצועים בעזה”, אמר שטייניץ. מי שסבור שהשר שיכנע, טועה.

 

השר נטל על עצמו ובעצם הוטלה עליו משימה בלתי אפשרית: לשקר במצח נחושה ולעוות מציאות. זו מציאות קשה ואכזרית. נציין למען הסר ספק שנתניהו ואיזנקוט מובילים את המשבר באופן הנכון ביותר למצב הקיים מתוך מתינות ושיקול דעת נכונים ותוך הבנת הדקויות בסיטואציה שהחמאס ואיראן מנסים לגרור את ישראל אליה.

 

העניין היחיד הוא שלפעמים ספינים אינם עובדים ומי שמשמיע אותם אינו מצליח לשכנע ובעיקר עושה צחוק מעצמו.  ביבי יודע זאת ולכן הוא שותק ומשתמש בפרוקסי תמים שאוכל קש בטרם יגורש מהעיר ממילא בקדנציה הבאה.

 

רמי יצהר, עניין מרכזי