בלעדי: עד מדינה יחשוף האם שרי אריסון היתה מעורבת בתשלומי השוחד

 

מדובר בפרשה מהחמורות אי פעם שבה היתה מעורבת חברה ציבורית בישראל. החומרה מקבלת הדגש מיוחד כשה חשודה הבכירה היא שרי אריסון, המיליארדרית העשירה בישראל שהונה נאמר בכ-20 מיליארד שקלים. אריסון נחקרה באזהרה משך 9 שעות בקשר לחשדות בדבר תשלומי שוחד בהיקף של עשרות מיליוני דולרים במשך שנים למקבלי החלטות במדינות אפריקניות זאת כדי לקבל מכרזים תפורים לביצוע עבודות על ידי חברת שיכון ובינוי.

 

בעיצומה של החקירה המשטרתית מכרה אריסון את החברה במחיר מציאה של 20 אחוזים פחות ממחירה הריאלי. החקירה מתנהלת בידי חוקרי יחידת להב 433 של המשטרה בשיתוף חוקרי רשות ניירות ערך. על פי החשד, שיחדו אנשי שיכון ובינוי פקידי ממשל באפריקה במטרה לזכות במכרזים לביצוע פרויקטים בקניה, באוגנדה ובטנזניה ולהגדיל את רווחיה.

 

בנוסף, נחקר חשד שעובדים בכירים בשיכון ובינוי מעלו בכספים שנכנסו לחברה ממוסדות בנקאיים בינלאומיים, שהיו מיועדים לפיתוח תשתיות במדינות מתפתחות באפריקה. עד כה נחקרו בפרשה עשרות מעובדי החברה בהם כל בכיריה. חלקם התחלפו בצמרת החברה בתדירות גבוהה.

 

לפני זמן קצר מכרה שרי אריסון את השליטה בשיכון ובינוי לנתי סיידוף ששילם על מניות אריסון בחברה כ־1.1 מיליארד שקל, המהווים הנחה של כ־200 מיליון שקל לעומת מחירן בשוק באותו זמן. במשטרה חושדים שהמכירה החפוזה במחיר כה נמוך קשורה לחקירות המתנהלות עתה ולחשד כי עד מדינה צפוי לחשוף בזמן הקרוב בעיות נוספות.

 

 

תגובת אריסון:

״שרי אריסון ואפרת פלד זומנו מבעוד מועד למשרדי להב 433. הן שיתפו פעולה באופן מלא וסמוכות ובטוחות כי לא דבק כל רבב בהתנהלותן – וכי זו גם תהא מסקנת גורמי האכיפה.

 

״לקבוצת אריסון אפס סובלנות לכל התנהלות בלתי תקינה. הקבוצה פעלה, פועלת ותפעל להטמעת סטנדרטים ערכיים גבוהים בכל עשייתה ותחומי השקעותיה בישראל ובעולם – ותמשיך בעשייה עם ערך מוסף לטובת הכלכלה, החברה והסביבה”.

 

עניין מרכזי