הישראלים מפסיקים לקנות סמרטוטים

התוצאה העיסקית הגרועה של רשת  קסטרו במחצית הראשונה של השנה אינה מיקרית. מדובר בתופעה הצוברת תאוצה בישראל ומאפיינת את תחום השיווק הקימעונאי בענף האופנה כולו.

 

הכלכלנים ומנתחי שוק אינטרסנטים מנסים לתלות את האשם בצרכן הישראלי: ״הוא קונה באינטרנט״, נטען לגביו. נכון, אבל זו אמת חלקית בלבד ואותה מבקשים לטשטש. אז הנה האמת לאמיתה: תעשיית הסמרטוטים בגסיסה.

 

הבעיה העיקרית היא שבשנים האחרונות רכישת בגדים חדלה לעניין חלק חשוב ומרכזי בקרב הצרכנים. זו כבר לא תעשייה של אופנה בעיקר משום שאין בה חידושים. אין חידושים כי אין מי שיהיה נכון לקלוט אותם. הג׳ינס של השנה זהה לחלוטין לזה של אשתקד. כך גם הטי שירט. לכן, אין סיבה אמיתית להחליף מלתחה.

 

בעולם כולו ניכרת האטה חסרת תקדים ברכישת סמרטוטים. הארונות מפוצצים בהם ובהדרגה מבין הצרכן שהוא רוכש בעצם כל הזמן אותה סחורה שכבר יש לו רק כי היא מוצעת בזול. הארונות מפוצצים בבדים הזהים לאחרים והתיסכול גדל.

 

בשל המחיר הנמוך, רבות הרוכשות בגדים שלעולם לא ילבשו אותם וכולם נדחסים לארונות צרים המקשים למצוא את הבגד שאותו מחפשים. במערב הבינו ומנסים להתמודד עם דעיכת יצר הצריכה המטורף שאיפיין את האדם במהלך שנות ה-90 ותחילת המילניום.

 

הירידה בביקושים עלולה גם להכניס את תעשיית הקניונים למשבר. במקומות רבים בעולם כבר ניתן להבחין במספר גדל והולך של קניוני רפאים נטושים ומוזנחים. קיימת התכנסות לקניונים מובילים אך השאלה הבלתי פתורה בינתיים היא, היימצא התחליף ליצר הקניות הדועך במהירות אצל צרכני העולם.

 

בלתי מנוצחים: אין על ג׳ינס וחולצה פשוטה. 

 

אחרי הכל כל עוד מרק צוקרברג ממשיך לבוא לעבודה בחולצת טריקו וג׳ינס בלתי ממותג, וכל עוד ההייטקיסטים המובילים את העילית החברתית לא מעלים על דעתם לבקר בחניות קסטרו ופוקס למיניהן – תימשך הגסיסה הגדולה ואף תתעצם.

 

עניין מרכזי