טראמפ אילץ את נתניהו למכור לסעודיה טילי ״כיפת ברזל״

צבא סעודיה רכש מישראל בתיווך אמריקני מערכות ״כיפת ברזל״ בהיקף בלתי ידוע. המערכות הראשונות יימסרו בחודש דצמבר הקרוב – כך מדווחים מקורות זרים.

 

סעודיה נאלצה לרכוש את מערכת ההגנה הישראלית הואיל ולא נמצאה דרך יעילה אחרת להתמודד עם הטילים והרקטות המשוגרים לעבר מטרות בסעודיה על בסיס קבוע וכמעט יומיומי. כיום משתמשים הסעודים בטילי פאטריוט האמריקניים אך אלה אינם עומדים במשימה מול הח׳ותים היורים מתימן. הנזקים והאבידות שנגרמים לסעודים ולבני בריתם גדולים.

 

הידיעה התפרסמה לראשונה היום בלונדון בעיתון אנטי סעודי והיא מתבססת על ״מקורות דיפלומטיים״. על פי הדיווח, העיסקה נסגרה בוושינגטון בתיווך אמריקני. על פי הדייוח הזה, האמריקנים אילצו את ישראל לבצע את העיסקה ונתניהו לא יכול היה לסרב לטראמפ. היחסים הלא פורמליים בין ישראל לסעודיה הם הדוקים ומתבססים על זהות אינטרסים, בעיקר במאבק של המדינות הסוניות המתונות נגד מגמת ההשתלטות של האיראנים השיעים והסונים הקיצונים מבית המדרש של אל קאעידה ודאעש. העיתון שבו פורסמה הידיעה, ״אל חאליג׳״, ידוע בעוינותו לבית המלוכה בריאד, אך לדברי מקורות ביון, הדבר אינו מפחית מאמינות הידיעה במקרה זה.

 

יצויין כי לאמריקנים ישנה אמירה בנושא מערכות כיפת ברזל הואיל והם שותפים בפיתוח הפרוייקט ומממנים את ייצורו. ישראל פועלת לשיווק המערכות וכבר מכרה אותה לצבאות שונים בעולם. עתה, לראשונה יגנו סוללות כיפת ברזל על צבא סעודיה ועל אזרחים סעודים ותימנים המאויימים על ידי הח׳ותים התימנים הפועלים בשיתוף פעולה הדוק עם איראן.

 

לידיעה לא נמסרה תגובה ישראלית או אמריקנית.

 

ההסתבכות הסעודית בתימן החלה במהלך 2015. הסעודים סברו כי במבצע בזק יצליחו להפיל את השלטון שהקימו המורדים החות’ים בצנעא. בפועל המבצע הצבאי נקלע לקשיים ותימן הפכה לזירת התגוששות בין איראן, שתומכת בחות’ים לבין הסעודים ובני בריתם מהמחנה הסוני המתון.

.

במשך הזמן המלחמה בתימן הפכה מטרד יומיומי עבור כל סעודי כשהחות’ים משגרים כמעט מידי יום טילי קרקע קרקע לעבר מרכזי האוכלוסין בסעודיה כולל ריאד וכן לעבר מתקני תעשיית הנפט האסטראטגית במערב סעודיה. בנוסף כמעט מידי יום מדווח על חיילים סעודים שנהרגים בקרבות בתוך תימן או במוצבים שעל הגבול.

.
יש לזכור כי המלחמה בתימן עלתה למשק הסעודי מיליארדי דולרים בתקופה בה המשק במדינה נמצא בשפל. לפיכך המלחמה בתימן מעוררת ביקורת רבה בתוך סעודיה.

.

בשל המגבלות על חופש הביטוי ביקורת זו נשמעת בחדרי חדרים או תחת חשבונות מוסווים ברשתות החברתיות. בשבוע שעבר התחוללה סערה בערב הסעודית כשאחיו של המלך הסעודי הנסיך אחמד בן עבדאלעזיז ביקר בפומבי את ההתנהלות בתימן. בהמשך נאלץ לחזור בו וטען כי דבריו לא הובנו כהלכה.

 

עניין מרכזי