הפסקת האש בעזה לקראת לקריסה

אירועי סופהשבוע בגבול עזה מצביעים על התקרבותו של סבב אלים חדש, שיש לו אחראי ראשי: נפתלי בנט. זה האיש שממניעים אישיים צרים מנע מנתניהו להשלים את מהלך ההסדרה שעמל עליו כל כך קשה. לכן, כל מה שיקרה מכאן ואילך בעוטף עזה יש לו כתובת ברורה – שר החינוך, שרוצה להיות שר ביטחון ומת להפיל את נתניהו כדי לרשת אותו.

 

ביום שישי חודשו ההפגנות ליד הגדר בכמה זירות שבהן השתתפו כ-13 אלף מפגינים הקרויים בלשון דובר צה”ל “מתפרעים”. בנוסף להפגנות היו נסיונות אלימים לפגוע בחיילי צה”ל, שכללו הטמנת מטען, השלכת רימון וניסיונות לפגע. אין נפגעים בצד הישראלי.

 

לעומת זאת, המצב שונה מעבר לגבול. החמאס מדווח על שלושה הרוגים בהם נער ועל מאות שנפצעו. בנוסף נרשמת עליה דרמטית במספר שיגורי בלוני התבערה ועפיפוני האש.

 

חבר הכנסת חיים ילין, מראשי הישובים בעוטף עזה, התריע כי הפסקת האש קורסת וכי האחריות מוטלת על הממשלה.

 

הבעיה היא שהמאמץ הכביר שהושקע להגיע להסכמות, בתיווך אינטנסיבי של מדינות ערביות שונות ואף בהבטחות למימון אמריקני ואירופי ירד לטימיון בשל רצונו של בנט להיראות סירובניק ימני קיצוני.

 

ליברמן נאלץ לעשות גם הוא קולות של אי נוחות והאווירה היתה של כניעת נתניהו בשל רצונו בשקט. ביבי גם נבהל מסקרים שהראו כי כשלושה רבעים מהליכודניקים אינם מרוצים מכך שהצבא לא נשלח למלחמה בעזה שבו היה צה”ל שוקע בבוץ קטלני נוסח לבנון, שממילא לא רק שלא היה מביא לשקט, אלא אף עלול לגבות את חייהם של מאות חיילים ללא סיכוי צבאי אמיתי לפתור את הבעיה.

 

אז הסדרה אין, ולעזתים קשה כתמיד ואולי אף יותר בשל ביטול ההקצבות האמריקניות. גורמים בינלאומיים מזהירים זה שבועיים כי המצב מתקרב להתפוצצות בשל המחסור. בסופהשבוע החלו להרגיש זאת גם בצד הישראלי.

 

עניין מרכזי