ארה״ב עשויה לתקוף משלוחי נשק איראני לחיזבאללה

העונש שספגה ישראל מפוטין בגין הפלת המטוס הרוסי כולל בשלב הראשון איסור מוחלט על חיל האוויר הישראלי לטוס ולפעול בסוריה. האיסור הבלתי רישמי הזה מעלה חשש כבד שהאיראנים ינצלו את המצב כדי להחיש משלוחים מהירים של טילים מדוייקים לסוריה ומשם לחיזבאללה בלבנון.

 

בישראל מכחישים שנתניהו ספג עונש מפוטין בעקבות התקרית שהביאה להפלת מטוס רוסי ולמותם של 15 חיילים בצבא רוסיה. ״בכירים ישראליים״ נשלחו לאיים כי ישראל לא תהסס להפציץ משלוחים איראניים לחיזבאללה שמסכנים את ביטחונה של ישראל. נוסח האיום הישראלי: ״אין מצב שלא נגיב על הגעת משלוחי נשק כאלה מאיראן לסוריה״.

 

גורמי מודיעין זרים אומרים כי ישראל עושה מאמץ לקבל גיבוי של טראמפ באופן שבמקרה הצורך תבוצע התקפה בידי כוחות שאינם ישראליים. מדובר בהחלטה לא פשוטה שיצטרך לקבל הנשיא האמריקני, שכן ללא הסכמות ברורות בין ישראל לרוסיה לא ניתן יהיה לבצע התקפות מן האוויר לתחומי סוריה. עם זאת קיימות אפשרויות אחרות, למשל ירי מכלי שייט.

 

שר החוץ האמריקני אומר לראשונה במפורש כי ארצות הברית לא תהסס לפעול צבאית נגד איראן או נגד מי מהכוחות הפועלים עבורה אם יבצעו פעולות הנוגדות את האינטרסים האמריקניים. ניתן לפרש זאת גם כאזהרה ברורה לכך שהנשיא טראמפ אכן נעתר לבקשה ישראלית כי הצבא האמריקני יפעל בסוריה נגד מטרות איראניות אם טהרן תנסה לנצל את המגבלות שהטילה רוסיה על ישראל בתחום המבצעי אחרי הפלת המטוס הצבאי הרוסי.

 

הרוסים מצידם ניצלו את הטרגדיה להגברת פתע של תרגיל צבאי ימי נרחב שבמסגרתו הוטלו הגבלות לתנועה אווירית באזור שבו נערכים חיפושים אחר המטוס הצבאי הרוסי שהופל לים התיכון.

 

עניין מרכזי