נתניהו מנסה להשיג פגישה עם פוטין

ראש הממשלה נתניהו אמנם שוחח טלפונית עם נשיא רוסיה ועל פי ההודעה שפורסמה בירושלים במוצאי החג העלה בפניו את הבעייתיות מנקודת מבט ישראלית של העברת טילי הגנה מתקדמים לצבא סוריה, אך בכך לא די.

 

על פי מקורות זרים, עושה נתניהו בשעות אלה מאמצים גדולים להשיג פגישה אישית עם נשיא רוסיה פוטין. בינתיים, לא נתקבלה תשובה חיובית. ״הנשיא הרוסי נותן לשליט הישראלי להתבשל במיץ שלו״, אומרים המקורות הזרים.

 

נתניהו שוחח עם הנשיא הרוסי אחרי הפלת המטוס, הציע שיגור משלחת צבאית רמת דרג לביצוע תחקיר מיידי ואכן מפקד חיל האוויר נשלח למוסקבה, אמר מה שאמר וממש לא שיכנע. להיפך. הוא יצא משם במצב גרוע בהרבה משהגיע לבירה הרוסית.

 

התוצאה היתה הטלת האשמה על ישראל, כולל אמירה שמשמעותה שחיל האוויר ניצל בנכלוליות את החותמת של המטוס הרוסי על הרדאר הסורי במטרה למנוע שיגור טילי נ״מ לכיוון מטוסי ה-F16 שביצעו את תקיפת המחסן בלטקיה בשבוע שעבר.

 

מיד לאחר הטלת האחריות על ישראל הגיעה ההצהרה בדבר אספקה של טילי הגנה אווירית מתקדמים לצבא סוריה בתוך שבועיים. נתניהו נחרד. הוא נכשל בנסיונו לשכנע את פוטין להמנע מלהעביר את טילי ההגנה המתקדמים בעולם לאיראן ועכשיו עלולים להגיע טילי הגנה מסוכנים לגבול הישראלי. הטילים האלה יוכלו גם לסגור את שמי לבנון בפני חיל האוויר.

 

למרות שתיקתו הרועמת, נתניהו מבין את המשמעות החמורה של ההתפתחות האחרונה. עתה הוא מבקש את הפגישה האישית בניסיון להשיג דחייה באספקת הטילים לאסד. המדיניות האקטיביסטית של נתניהו מקבלת ברקסים רציניים ועתה נדרש ראש הממשלה ושר החוץ למיטב כישוריו כדי לנסות ולהרגיע את פוטין אבל לא רק אותו.

 

פתאום גם נתניהו מבין את מיגבלות הכוח ואת הסכנות הגלומות בעודף ביטחון עצמי ובתחושת האני ואפסי עוד.

 

עניין מרכזי