טראמפ ונתניהו מסכימים עקרונית למדינה פלסטינית מפורזת בגדה וברצועה

אחרי נאומו של טראמפ הגיע תורו של נתניהו. נאומו הערב בעצרת האו״ם לא צפוי להכיל יסודות בלתי מוכרים ובראשם: איראן, איראן, איראן. זה מה שמצביעי נתניהו אוהבים. לשמוע את הבוס שונא, מסמן אויבים, מאיים עליהם, מתרחק משלום, מעמיק את התפוררות הלכידות הישראלית לטובת השוליים ההזויים שבזכותם הוא שולט וכנראה ימשיך לנהל את העניינים.

 

טראמפ הפתיע במידה מסויימת כשאמר: ״אני אוהב את פתרון שתי המדינות״. פתאום הוא בעד מדינה פלסטינית. בעוד כמה חודשים הוא אמור להציע את התוכנית הגדולה שלו לפתרון כפוי במזרח התיכון. אף אחד עוד לא יודע מה היא תכלול אבל הכיוון הכללי ברור.

 

גם נתניהו מבין שאין פתרון זולת מדינה פלסטינית מפורזת לצד מדינת ישראל. נפתלי בנט הזדרז להודיע כי לא תקום מדינה פלסטינית כשמפלגתו בקואליציה. נתניהו מבין שאין לומר במפורש מדינה פלסטינית ולכן התפתל בתשובתו הפומבית לטראמפ ואמר ש״כל אחד מגדיר מדינה אחרת. אני מוכן שהפלסטינים יהיו הסמכות לשלוט על עצמם בלי הסמכות לפגוע בנו״. כלומר, מדינה פלסטינית מפורזת בגדה וברצועה.

 

מלך ירדן, עבדאללה, אמר הלילה בראיון לרשת חדשות אמריקנית כי לא ניתן להגיע להסדר מדיני בין ישראל לפלסטינים ללא האמריקנים ורמז כי על אבו מאזן להבין זאת. לדבריו, “טראמפ היה מחויב מההתחלה להסכם הוגן ומאוזן בין הישראלים לפלסטינים. יש לבנות מחדש האמון בין הפלסטינים לאמריקנים, כיוון ש”אי אפשר להגיע להסכם שלום בלי התפקיד של ארצות הברית”.

 

צילום: אוחיון, לשכת העיתונות הממשלתית.

 

נתניהו ינאם הערב בשעה 8, מחר יקיים עוד כמה פגישות ובשבת ישוב לארץ. הלילה נפגש נתניהו בניו יורק עם נשיא מצרים א-סיסי. הפגישה בניו יורק ארכה כשעתיים. לא נמסרו פרטים זולת משפט כללי בלתי מחייב על כך ששוחחו בענייני האזור, הפלסטינים ורצועת עזה.

 

עניין מרכזי