ליברמן: נמשך התיאום הצבאי עם הרוסים בסוריה

שר הביטחון ליברמן אומר כי התיאום הביטחוני עם הצבא הרוסי נמשך וכי הבעיות שנוצרו לאחר הפלת המטוס הרוסי נידונות במגעים ישירים עם הרוסים.

 

ליברמן סייר ברמת הגולן ואמר: “אנחנו נמצאים ליד השער של מעבר קוניטרה, אמרנו מלכתחילה שאין לנו עניין בהתערבות במלחמת האזרחים בתוך סוריה, מעולם לא התערבנו, ומה שמעניין אותנו זה להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל. עצם העובדה שאנחנו הגענו לכאן, לשער אלפא, ומבחינתנו גם כוח אונדו”ף התחילו לפעול ולסייר בסיוע צה”ל, זה אומר שאנחנו מוכנים לפתיחת המעברים“.

.

“אסד אינו חבר שלנו, מדובר בפושע מלחמה. כל אותם גופים בינלאומיים שכל כך חרדים לזכויות האדם, אני לא רואה אותם פועלים בצד הסורי ולא מבקשים מאסד הבהרות. זה לא עניינינו. אנחנו דואגים רק לביטחונם של תושבי ישראל”.

 

האם יש התפתחויות נוספות מול הרוסים על העברת מערכת ההגנה האווירית החדשה והמתקדמת ביותר לידיים של אסד, למשטר שלו?*
“קודם כל אנחנו מעריכים את יחסינו עם רוסיה, והתיאום הביטחוני בין צבא רוסיה לצה”ל זה דבר חשוב ביותר. אנחנו גם מצטערים על אובדן 15 הקצינים והחיילים הרוסים, יחד עם זה אין לנו שום עניין לנהל שיח תקשורתי עם רוסיה, כל מה שצריך ויש הרבה מגעים ויש הרבה תיאומים, הכל בצינורות החסויים, מבחינתנו כל מי שקצת יתעמק זה ברור שכל האחריות על הפלת המטוס הרוסי היא על צבא סוריה. על כל השאר נדסקס איתם בפורומים הסדורים.”

 

.

שאלה: לפני הפלת המטוס היו יחסים טובים מבחינת טלפון ישיר כל הזמן. עד כמה הפגיעה הייתה קשה ביחסים מאז?

.
“אנחנו ממשיכים בתיאום הביטחוני וכמו שכבר כמה פעמים הבהרתי אין לנו שום עניין לנהל שיח תקשורתי עם הרוסים, יש לנו דרכים לתקשר.”
.
שאלה: בעקבות ההחלטה של רוסיה למכור את ה-S-300 האם ישראל שוקלת לשנות את המדיניות שלה?

.
“אין לי מה להוסיף בנושא הרוסי, הייתה הודעת דובר צה”ל, מעבר לזה אין לי מה להוסיף.”
.
שאלה: נשיא ארה”ב דיבר לפני יומיים באו”ם על כן מדינה פלסטינית, הוא כבר קצת סייג מעל זה ורה”מ חזר לאמירות שהוא לא אמר כבר שנים, מה עמדתך בנושא?

.
“המדינה הפלסטינית פשוט לא מעניינת אותי, מה שמעניין אותי זו המדינה היהודית ופה יש הרבה יותר בעיות אקוטיות מסתם סיסמאות. זה שבמדינת ישראל יש 20% אוכלוסיה ערבית שיוצאת פעם אחרי פעם להפגנות, למחאות, עם דגלי פלסטין ולא עם דגלי ישראל, לי יש בעיה עם זה וזו הבעיה האמיתית. אנחנו צריכים לדאוג למדינה היהודית וכל השאר זה פחות מעניין.”
.
שאלה:  מדינה פלסטינית זה חלק מאינטרס ישראלי

.
“האינטרס הישראלי זה מדינה יהודית, מדינה יהודית ובטוחה. כל השאר פחות מעניין אותנו.”

צילום סטילס: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

עניין מרכזי