יש תקווה לחלופה: בני גנץ משיג 12 מנדטים בסקרים

הכל סקרנים היום לברר מנין שואב הרמטכ״ל לשעבר את התמיכה  ומיהם הכמהים להצטרפותו למערכת הפוליטית. אנו, כאן ב״עניין מרכזי״, עושים זאת למענך.

 

סקר פומבי אחד ושניים חסויים, שנערכו בימים האחרונים על ידי מכוני המחקר המובילים בישראל מצביעים באופן מפתיע כי לציבורים המוגדרים גוש מרכזי, מצביעי שמאלי לייט ומצביעי ימין לייט, יש חלופה אופציונאלית לנתניהו ובעיקר ליאיר לפיד.

 

מדובר ברמטכ״ל הקודם, בני גנץ, שבניגוד לבוגי יעלון, מצטייר בציבור באופן חיובי ביותר וגורף קולות בסיטונות בעיקר על חשבונו של לפיד, אבל מנסר מנדטים גם מגבאי וגם מנתניהו ומכחלון ואפילו לאיבט לקח משהו. גנץ מחוזר זה זמן על ידי שלוש המפלגות המרכזיות: ליכוד, עבודה ולפיד, אך נראה שהוא מתכונן לרוץ עצמאית. על פי הדיווחים, נתניהו היה זה שהציע לו שיריון תפקיד שר החוץ, אם רק יבוא לליכוד כמשוריין שלו.

 

הסקר שעורר את הרעש הגדול הוא של מינה צמח וחבורתה, שפורסם בחדשות 2 ולפיו מקבלת מפלגה בראשות בני גנץ 12 מנדטים. מדובר במספר מנדטים מרשים. הסקר בדק איך תיראה חלוקת המנדטים אם גנץ לא ירוץ בסופו של דבר. ניתוח התוצאות מראות בדיוק נמרץ מנין שואב גנץ את הקולות בסקר הנוכחי.

 

ובכן, 12 המנדטים של גנץ מגיעים ברובם מיש עתיד. מפלגתו של יאיר לפיד נחשבת כברירת מחדל ולא כמשאת נפש של הבוחר. לפיד הוא אלטרנטיבה לנתניהו רק בחלומותיו הרטובים. בפועל הוא נהנה מקולות אפשריים של אנשים שמתעבים את נתניהו, נמאס להם מהעבודה האבודה ומרגישים שהם חייבים ללכת להצביא בתקווה שלפיד יצטרף לממשלת קואליציה באופן שיהיה ייצוג סביר לחילונים, העירונים ובני מעמד הביניים מה שלא קורה בממשלה הנוכחית ומה שלא יקרה למי שייתן את קולו לעבודה המכונה המחנה הציוני. קשה להאמין שיש ללפיד מצביעים המאמינים שיש לו הכישורים להיות ראש ממשלה בעיקר נוכח כישלונו המהדהד כפוליטיקאי בקדנציה הקודמת.

 

לכן אם תוקם מפלגת גנץ, בורחים ללפיד מייד לפחות 5 מנדטים, 3 מגיעים מהליכוד ו-2 מהמחנה הציוני, בעיקר מתומכי ציפי לבני לשעבר שנואשו גם מלבני ובעיקר ממפלגת הנשים שונאות הגברים שנותרה עם בובה בדמות הגבאי בראשה אחרי סילוקו המביש של בוז׳י הרצוג. שני המנדטים הנוספים עשויים להגיע אחד מכחלון ואחד וליברמן.

 

הסקר הזה מצביע בעיקר על הנחיצות הדחופה והמתבקשת למנהיגות חדשה, רצינית ומנוסה ולא סתם בובת טלוויזיה חלולה כמו לפיד או רכיכה כנועה, בובת יחימוביץ׳ נוסח אבי גבאי.

 

עם 12 המנדטים של גנץ יש לליכוד 29 מנדטים, ללפיד 13 ולמחנה האבוד 10 מנדטים.

 

בלי גנץ המצב הוא זה:

ליכוד 32

לפיד 18

גבאי 12

ערבים 12

בנט 10

כחלון 7

חרדים 7

מרצ 6

אבוקסיס 5

ש״ס 5

ליברמן 5.

 

בני גנץ עדיין איננו מדבר והציפייה שיעשה זאת מתפתחת יפה.

 

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי