צוותים איראניים מאיישים את מערכות הטילים החדשות בסוריה

יו”ר הפרלמנט האיראני, עלי לריג’אני, אמר היום כי ההערכה בטהרן היא שישראל לא תעז לנסות לפגוע בטילי ה-S-300 שהוצבו בסוריה בתגובה להפלת המטוס הרוסי בעת הפצצה ישראלית על מחסן בעיר לטקיה.

 

במקביל פורסם במקורות מזרח אירופיים, כי המערכות שכבר הגיעו לסוריה יתופעלו בידי צוותים איראניים שעברו הכשרה בטילי המתקדמים יותר מדגם S-400 שכבר נמכרו ונמסרו לאיראנים. ההפעלה בידי האיראנים תהיה עד להכשרתם של צוותים מצבא אסד. תהליך ההכשרה אורך כשלושה חודשים.

 

מומחים צבאיים אומרים כי חיל האוויר הישראלי יוכל בעת חירום להתמודד עם המערכות שנמסרו לסורים שכן מדובר במערכות מיושנות שנוצרו בשנות השמונים, ואולם עדיין הצבתם מהווה אתגר רציני למטוסי הקרב וההפצצה הישראליים ומידת הסיכון עלתה לאין שיעור לעומת העבר. מומחים אומרים כי הטילים הללו משנים את כללי המשחק ואין ספק שהחופש האווירי הכמעט מוחלט שממנו נהנתה ישראל התפוגג חלקית.

 

ארצות הברית כבר הצהירה שמדובר בהתפתחות מסוכנת. הרוסים עשויים לא להסתפק בהעברת המערכות הללו לגבול ישראל ובבוא היום יעביר פוטין לכאן גם את המערכות המתקדמות יותר המהווה איום ישיר לא רק על ישראל אלא גם על טורקיה, קפריסין, אוקראינה, ירדן ועירק.

 

עניין מרכזי