כל מה שצריך לדעת על ליסינג פרטי

רבים מאיתנו מקשרים את המושג “ליסינג” לשוק העסקי, ולרכבים המוצעים לעובדים על ידי חברות וארגונים במסגרת ההטבות המגיעות להם מתוקף תפקידם בחברה. אך האמת היא שלצד הליסינג התפעולי הקיים בשוק העסקי, ישנו ענף נוסף המכונה ליסינג פרטי, ומיועד לאנשים פרטיים המעוניינים ליהנות מהיתרונות של שירות ליסינג ואין להם גישה לעסקה מסוג זה מטעם מקום העבודה שלהם.

 

בליסינג פרטי, הלקוח שוכר למעשה רכב חדש מחברת הליסינג תמורת מקדמה בצירוף תשלום חודשי קבוע, ללא הצורך לגייס מראש את מלוא הסכום עבור רכישת רכב חדש. תקופת ההשכרה נעה לרוב בין שנתיים לשלוש שנים, כאשר בתומה עומדות בפני הלקוח מספר אפשרויות עליהן נפרט מיד בהמשך. חשוב לציין כי בעסקאות ליסינג הרכב נרשם על שם חברת הליסינג ולא על שם הלקוח, כלומר בדומה להשכרת דירה, גם כאן הרכב אינו נמצא בבעלות הלקוח כי אם בבעלותה של החברה.

 

כיצד מתבצעת עסקת ליסינג?

 

לעסקת ליסינג סטנדרטית ישנם שלושה שלבים:

  1. תשלום המקדמה עבור הרכב – לרוב סכום של כ-30% ממחיר העסקה הכולל;
  2. תשלום חודשי קבוע, הנע בין כמה מאות שקלים לכ-2500 ש”ח. כאן קיימת מידה מסוימת של גמישות מצד חברות הליסינג, שלרוב יסכימו להקטין את גובה התשלום החודשי בתמורה לדמי מקדמה גבוהים יותר. משך העסקה נע, כאמור, בין 24 ל-36 חודשים;
  3. עם סיום תקופת עסקת הליסינג, עומדות בפני הלקוח 3 אפשרויות: הראשונה – לשלם את יתרת הסכום עבור הרכב ולהעביר אליו את הבעלות, להחזירו לחברת הליסינג ולסיים את העסקה או להמשיך את העסקה ולהחליף לרכב חדש מטעם החברה.

 

 

מה עוד חשוב לדעת?

 

ראשית, יש לקחת בחשבון כי עסקת ליסינג בסיסית אינה כוללת הוצאות נלוות כמו ביטוח רכב, טיפולים במוסך ואגרת רישוי שנתית. לרוב, ניתן להוסיף הוצאות אלו לעסקה בעלות נוספת. בנוסף, קיימת מגבלה על הקילומטראז’ השנתי של האוטו, לרוב לא יותר מ-20 אלף ק”מ. גם כאן ניתן להגדיל את המכסה בדרך כלל בתשלום נוסף.

 

האם כדאי לי לשכור רכב בליסינג?

 

רכב בליסינג אמנם לא יהיה שייך לכם, אבל יש לו כמה יתרונות משמעותיים שיכולים להיות משתלמים ביותר. ראשית כל, הסכום ההתחלתי הנמוך הוא נקודה חשובה – במקום לגייס את הסכום הגבוה שנדרש על מנת לרכוש רכב חדש, ליסינג פרטי מאפשר גיוס ראשוני של סכום קטן בהרבה, מה שמקל מאוד על השוכר.

 

יתרון גדול נוסף של ליסינג פרטי הוא החיסכון בזמן. רכישת רכב היא תהליך מורכב, שכרוך לעתים קרובות בטרטורים הלוך חזור בין מוכרים פרטיים, סוכנויות רכב, מוסכים לבדיקה ועוד. לעומת זאת, ביקור אחד בסוכנות ליסינג פותח בפני הקונה גישה למגוון רחב של רכבים, חדשים ואף רכב יד שניה תוך שקיפות מלאה לגבי היסטוריית הטיפולים שלו וללא חוסר הוודאות הכרוך בקניה מאדם פרטי. חברות הליסינג אף מציעות אחריות על הרכב, כך שניתן לבצע את העסקה בראש שקט.

 

לסיום, יתרון נוסף ומשמעותי של השכרת רכב בליסינג הוא ביטול המרכיב של ירידת ערך הרכב שנרכש, שיכולה להיות משמעותית במיוחד בקניית רכב חדש.

ליסינג פרטי הוא אפשרות שהולכת וצוברת פופולריות בשנים האחרונות, ולא בכדי – מדובר בפתרון נגיש ונוח גם עבור מי שאינו יכול לגייס את הסכום הגבוה הנדרש לרכישת מכונית חדשה, ועבור אלה שמעוניינים להחליף רכב מדי שלוש שנים מבלי לספוג ירידת ערך משמעותית.