נחשפו ניסיונות של פוטין להתערב בבחירות לטובת הרפובליקנים

רוסיה ממשיכה במאמציה להתערב בבחירות האמצע שיצאו היום לדרך. אנשי הסייבר הרוסיים, הנחשבים מהטובים בעולם, נחושים לקלקל לדמוקרטים את הסיכוי לנצח במדינות מסויימות באופן שיעניק להם רוב בבית הנבחרים.

 

ההתערבות הבוטה של הרוסים אינה אפשרית ללא הוראה מפורשת של הנשיא פוטין, כך אומרים גורמי מודיעין, מה גם שמקור הפעילות הוא ביחידות הסייבר הרוסיות. הרוסים הם אלה שהושיבו את טראמפ בבית הלבן בבחירות לנשיאות במקום את הילרי קלינטון, שפוטין חשש ממה מאוד.

 

חרף הגילויים האחרונים והחקירות המתנהלות באמריקה אודות הקשרים המפוקפקים בין אנשי טראמפ לאנשי פוטין לפני הבחירות הקודמות, ההתערבות החיצונית נמשכת כאילו כלום והקושי לאתר את ההתערבות הופך יותר ויותר קשה. היום הודיעה פייסבוק כי הצליחה לאתר ולהעיף מהרשתות החברתיות שבשליטה, כלומר גם מאינסטגרם, עשרות חשבונות מזוייפים שפעלו ישירות כדי להשמיץ מועמדים דמוקרטים.

 

פעילות הסייבר מתבצעת על פי כללי הטעייה מתוחכמים. הפניות נעשות בבחירת פינצטה ומגיעות למצביעים ספציפיים. מערכות המידע מצליחו לאתר מתלבטים או חולשות אנושיות של אזרחים ולייצר פניות מזוייפות הכוללות פייק ניוז. מדובר בהחדרת פחדים שיקריים לאדם בנקודות החשובות לו בחיים. הגעת המסרים ליעדם היא המטרה. אם יעד השיגור נחשף למסר הרי שהוא פועל על התת מודע שלו ומייצר פחדים קמאיים בלתי מודעים המניעים את היעד לכל הפחות להמנע מהצבעה למועמד שהם חפצים בו.

 

השיטות הללו נהוגות בשנים האחרונות בכל הקמפיינים. טראמפ נוהג דרך קבע להשמיע סיסמאות הפחדה המותאמות לכל אסיפת בחירות שהוא משתתף בה. הסקרים האחרונים לפני פתיחת הקלפיות מצביעים על סגירת פערים ניכרת במקומות שבהם היה יתרון למועמד הדמוקרטי המאיים על המועמד הרפובליקני.

 

לתוצאות בחירות האמצע מיוחסת חשיבות גדולה הן בקביעת המשך מדיניותו של טראמפ בזירה הפנימית והבינלאומית והן בפתיחת המאבק על הנשיאות לקראת הבחירות הבאות שבהן ינסה טראמפ לשרוד קדנציה שניה ואחרונה.

 

״עניין מרכזי״ עוקב אחר הבחירות ומדווח את תמציתן.

 

עניין מרכזי