ההסתבכות הגדולה של לבייב בחשד להברחת ״יהלומי דמים״ לישראל

המשטרה צפויה לבקש חיקור דין בחו״ל או את הסגרתו של איש העסקים לב לבייב אם לא יגיע לישראל כדי להיחקר בחשדות הנערמים נגדו. החברה של לבייב היא זו שהיהלומים שעובד של החברה ניסה להבריח לארץ מרוסיה נתפסו בנתב״ג. מהחברה של לבייב נמסר: “מר לבייב והחברות שבשליטתו פועלים בהתאם לנורמות הראויות, ותוך הקפדה על ציות לחוק. אנו מקווים כי הנושא יתברר במהרה והחשדות יתבררו כמשוללות בסיס”.

 

קודם דיווחנו: מעצרם של החשודים שנעצרו הוארך לתקופות של עד 9 ימים. למשטרה עד מדינה שמוסר פרטים מדהימים על תוכנית שנרקמה כביכול להבריח לישראל יהלומים בהיקף של מאות מיליונים. בלב החקירה עומד החשוד המרכזי שהוא איש עסקים מוכר מאוד, המוגדר גם כטייקון ועוסק גם בתחומים נוספים. התנהלויותיו עוררו לא אחת ביקורת קשה אחרי שציבור נפגע מהן.

 

לפנות בוקר נעצרו שישה חשודים לחקירה באזהרה, בחשד למעורבות בעבירות של הברחת יהלומים שמבוצעת לאורך שנים בשיטתיות מיבשת אפריקה לרוסיה ומשם לארץ. הפעולות נעשו בהתמדה ומתוך כוונה להכניס את היהלומים שבבעלותו ואחרים. החשד הוא שההברחות בוצעו גם בידי אחרים, בהם בני משפחתו ועובדים של הטייקון. בין החשודים מצויים גם בנו ואחיו של איש העסקים.

 

החשדות קשורים לפעילותו של איש העסקים. בדיווח המשטרתי נמסר כי על פי החשד הם קשרו קשר, תכננו והוציאו לפועל הברחה של יהלומים לישראל בשווי כולל של מאות מיליוני שקלים, בניגוד לחוק ומבלי לדווח לרשויות המוסמכות.

 

הטייקון שבו מדובר איננו שוהה בארץ בחודשים האחרונים מאז מעצרו של החשוד בנתב״ג. הוא ידוע לא רק בתחום היהלומים הנוצצים אלא גם שלט בענקית נדל”ן שפעל ברחבי תבל. מקורב ביותר לפוליטיקאים השולטים בישראל.

ל״עניין מרכזי״ נודע כי בין היתר נחקר חשד שבלב העניין עומדים אברכים שהופעלו לביצוע הברחת יהלומים שבחלקם נחשדים שהם מה שמכונה ״יהלומי דמים״ האסורים בכרייה באפריקה ומוחרמים ממסחר בינלאומי.

 

עסקיו גם כשלו לא אחת ובישראל קיימת טינה כלפיו בשל תספורת שיזם למחזיקי האג”ח בשוק ההון. בין היתר התגורר בלונדון ועתה הוא שוהה במזרח אירופה. במשטרה קיוו שיגיע לארץ אך לאחר שהתברר כי זה לא יקרה עברה המשטרה לחקירה גלויה ועצרה כמה מבני משפחתו.

 

העבירות המיוחסות לחשודים הן של הלבנת הון, עבירות לפי פקודת המכס, עבירות לפי פקודת מס הכנסה, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות נוספות.

.

החקירה הסמויה מתנהלת במשך כארבעה חודשים לאחר שאדם נתפס בתנב״ג כשהוא מנסה להבריח יהלומים בהיקף גדול. הסתבר שמדובר בהליך שנמשך זמן רב. חלק מהרכוש מועבר כשהוא מוסלק בתוך גופם של החשודים.

 

נאספו ראיות לכאורה הקושרות את החשודים למעשים האסורים. צו איסור פירסום מונע דיווח אודות ההסכם שנחתם עם עד המדינה.

 

החקירה מתנהלת בעדי היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית בלהב 433, יחידת חקירות מכס ומע”מ ירושלים ויחידת יהלום ברשות המסים, בליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

 

החקירה הזו מתבצעת בנפרד מבדיקות וחקירות נוספות המתנהלות בהתאם לחשדות ולתלונות שהגיעו מחו״ל.

 

עניין מרכזי