מסתמן: ישראלים יוכלו להכנס לסעודיה בדרכון ישראלי

על פי מקורות ערביים, אפשרי הסדר חדש שיאפשר לישראלים להיכנס בשנה הבאה לסעודיה מבלי להזדקק לדרכון זמני שמוצא בתיווך ירדני. בהמשך למגעים המתקיימים בנושא, בוטלה האפשרות של האזרחים המוסלמים של ישראל לבצע עלייה לרגל למקדשים במכה באמצעות התיווך של משרד הפנים בעמאן.

 

התיווך הירדני בוטל לחלוטין והוא אינו מאפשר לירדנים להוציא דרכון זמני גם לעולי רגל פלסטינים מהגדה ואולם הללו יכולים לעלות לרגל באמצעות הדרכון הפלסטיני שברשותם. הישראלים, לעומת זאת, מנועים לפי שעה מקיום המצווה הדתית. יצויין כי עונת העליה לרגל מתחילה רק בסוף הקיץ הבא כך כשרגע מדובר רק במניעת ההרשמה של ישראלים בהליך הביורקראטי המקובל באמצעות ירדן.

 

מידי שנה מורשים כ-30 אלף מוסלמים ישראליים לעלות לרגל וכן רבבות פלסטינים מהגדה ומהרצועה. גורמים זרים מדווחים גם על התקררות ניכרת ביחסים בין סעודיה לירדן ובין ישראל לירדן. אפשר שמניעת מתן האשרות לעולי הרגל מהווה גם סוג של ענישה לבית המלוכה.

 

 

עבדאללה באימון לב״ב עם בנו.

 

המלך הירדני מצוי במצב עדין בעיקר בשל החלטות שגויות שקיבל. זה החל באופן הקיצוני שבו הגיבה ירדן למשבר המגנומטרים באל אקצא, נמשך בתמיכתו בארדואן נגד ישראל ובהמשך בהיסוסיו של עבדאללה בנוגע ליחסיו לארצות הברית. המשטר ההאשמי נחלש מבפנים, היה נתון ללחצים גוברים בעיקר בתחום הכלכלי וניכרו מחשבות בעמאן להחליף צד, להתקרב לרוסיה ולאיראן ולהתרחק מהברית הבלתי כתובה ששררה במשך עשרות בשנים בין בית המלוכה לשלטון הישראלי.

 

 

המהלך של המלך עבדאללה בנוגע להמשך ההחכרה של האי בנהריים יהווה נקודת מפנה קריטית עבור המשך השלטון בירדן. ישראל מהדקת את יחסיה עם מדינות המפרץ, מעמיקה את שיתוף הפעולה עם מצרים וסעודיה וירדן מהלכת על חבל דק שעלול להביא לקץ המשטר ההאשמי. אחרי הכל מדובר במדינה שמתקיים בה שלטון של מיעוט על רוב פלסטיני.

 

נתניהו, אם יוכל להמשיך ולשלוט  בישראל חרף קשייו הפנימיים, חולם להפיל את השלטון ההאשמי בשל התנהלותו ולמסור את ירדן לפלסטינים כדי שיקימו את מדינתם שם עם חלקים סימליים בלבד מן העבר המערבי של נהר הירדן. המלך עבאדדלה, אם לא יבין ומהר את מצבו האמיתי, עלול להמיט על עצמו על משפחתו את קץ בית המלוכה בעמאן. ואל לו לשכוח שהשלטון הזה שרד עשרות בשנים במידה רבה מאוד בזכות ישראל שסייעה למלך חוסיין עשרות שנים לפני הסכם השלום עם יצחק רבין.

 

אשר לסעודיה, הרבה תלוי בשאלה האם ישרוד בן סלמן את פרשת חיסול העיתונאי הסעודי. ראש הממשלה נתניהו יצא מגדרו ופרסם הודעה מיוחדת שבה הוא תומך בהמשך שלטונו. גם טראמפ מעוניין להשתיק את הנושא אבל השאלה היא האם הקונגרס האמריקני לא יחולל צרות גדולות מדי. בכל מקרה, בן סלמן בבעיה. אם ארדואן לא יניח לפרשה וימשיך להציק, לא יוכל יורש העצר להסתובב בעולם, שלטונו יהיה מוגבל וכוחו יקטן גם בארצו.

 

בישראל עוקבים אחר המתרחש ומסייעים בתחומים עלומים, על פי מקורות זרים, לבן סלמן. במקביל, אם ייפול, השאלה מי מאחיו יירש את השלטון מהמלך. האח חאלד יהיה ממשיך הולם ביותר מבחינתנו בעוד שהמועמד האחר, הדוד שחזר מבריטניה, אחמד,  הוא שמרן מדי שעלול לקחת את העניינים במדינה שוב לאחור לימי הפונדמנטליזם האפל. שלא יהיה ספק: היחסים הקרובים בין ישראל לסעודיה מבוססים על זהות אינטרסים במאבק נגד אוייב משותף: איראן. נתניהו טורח להעצים את הסכנה האיראנית האורבת כביכול לישראל רק במסגרת מדיניות השת״פ עם סעודיה, ובריאד מבינים זאת היטב.

 

אין ספק שהזירה לוהטת ומרתקת ורק מעט ממנה ידוע לציבור הישראלי.

 

רמי יצהר Rami Yitzhar,

עניין מרכזי