פריז שיחת נימוסין לנתניהו עם טראמפ ופוטין בארוחת הצהריים

מקורות במוסקבה אומרים כי מילות הנימוסין הקצרות בין פוטין לנתניהו היום בפריז בארוחת הצהריים אינה יכולים להיחשב פגישה מדינית משמעותית. נתניהו קיים שיחה גם ע הנשיא טראמפ. ראש הממשלה עשה מאמץ עליון להשיג פגישה אישית אך הצד הרוסי סירב.

 

דיווח קודם: ראש הממשלה נתניהו הגיע לכינוס בפריז ועד לרגע האחרון נמשכים המאמצים מצד אנשיו לשכנע את נשיא רוסיה פוטין להיפגש עימו. השליט הרוסי מסרב ומתמיד בהטלת הווטו על פעילות צבאית ישראלית נגד מטרות איראניות וסוריות בתחומי סוריה.

 

קודם דיווחנו: לטענת מקורות זרים, קיימו מטוסי חיל האוויר הישראלי תירגולים מבצעיים ביוון. מדובר באימונים ייעודיים, שמטרתם להכשיר את טייסי הקרב ומפעילי מטוסי ההפצצה והחיפוי להתמודד עם היכולות של מערכות טילי ההגנה הרוסיות, שנמסרו לצבא סוריה לאחר ההפצצה בצפון סוריה שבעטייה הופל המטוס הרוסי ו-15 אנשי צבא רוסיים נהרגו.

 

רוסיה מיהרה להעביר לצבא אסד את טילי ההגנה מסוג S-300 והחלה להכשיר את הצבא הסורי בהפעלתם. על פי דיווחים זרים עד לסיום ההכשרה מופקדים על המערכות אנשי תיפעול מיומנים מאיראן.

 

לאחר ששר הביטחון הישראלי התרברב לאחרונה, כי ישראל פעלה בסוריה גם לאחר הפלת המטוס הרוסי, נקטה מוסקבה לשון תקיפה, שכללה איומים מפורשים להפיל מטוסים ישראליים אם יעז נתניהו לצאת להרפתקאות נוספות. פוטין הטיל וטו מוחלט על פעילות ישראלית התקפית בסוריה.

 

בנוסף, חלה הידרדרות חמורה ביחסו של הנשיא פוטין לראש הממשלה נתניהו. פוטין מסרב בתוקף לפגוש את נתניהו ולמעט שיחה טלפונית אחת אחרי הפלת המטוס קיים נתק מצד השליט הרוסי. כפי שפירסמנו בלעדית ממקורות רוסיים, הנשיא פוטין דחה שוב ושוב פנייות, המוגדרות במוסקבה תחינות, מצד ביבי להשיב את היחסים לקדמותם. הוא אף מסרב בתוקף להיפגש עם נתניהו במהלך כינוס מנהיגים הבינלאומי שיתקיים בקרוב בפריז שבו ישתתפו השניים.

 

הרוסים לא ישכחו בנקל את מה שהם רואים כהתנהלות נכלולית של חיל האוויר במהלך הפצצת מחסן בצפון סוריה שבעטייה הופל המטוס הרוסי. הענישה שהוטלה על נתניהו נמשכת ונראה שהיא מתעצמת, שכן הרוסים מאפשרים על ידי אי התערבות לאיראנים לפעול בסוריה ולהעביר כמות חסרת תקדים של ציוד, טילים, וחומרים אחרים שעד כה לא הגיעו לזירה הקרובה לישראל.

 

הגיע המצב לידי כך שאפילו האמריקנים מנסים להתערב לטובת ישראל, לפי שעה ללא הצלחה. היום קיבל הדבר ביטוי פומבי חריג בעת שהשליח של טראמפ לסוריה, ג’יימס ג’פרי, אמר מפורשות כי ארצות הברית פועלת כדי לשכנע את רוסיה לאפשר לחיל האטויר לחדש את פעולותיה ההתקפיות נגד מטרות איראניות בתחומי סוריה.

 

ג׳פרי אמר עוד כי “רוסיה הייתה סובלנית לגבי התקיפות הישראליות בתוך סוריה. אנחנו בהחלט מקווים שהגישה הסובלנית הזו תימשך”. בינתיים, מנוצל המצב הקיים לשינוי מהיר של המצב בזירה הצפונית.

 

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי