שב״ס נכנע לעבריין החשוד בירי לעבר בית כלא

בכירי שירות בתי הסוהר פועלים נמרצות להרגעת הרוחות בתחומי בתי הכלא בהם כלואים עברייני צמרת פליליים מסוכנים ואלימים, זאת נוכח התהודה השלילית וההשלכות הנובעות מביצוע מעשי ירי לעבר בתי כלא והטמנת מטעני חבלה בריכבה של קצינה בשב״ס. במסגרת הזאת, הולכים לקראת עבריינים מסוכנים אך גם לא מוותרים על ביצוע חקירות לאיתור אחראים, ותיכנון סיכולי מעשי ירי ואלימות בין עבריינים וכלפי סוהרים ולעברמתקני כליאה.

 

בצד תיגבור האבטחה ההיקפית, הגברת אמצעי הצפייה והתיעוד, ושימוש באמצעים מתוחכמים שבהם נעשה שימוש קבוע כלפי אסירים ביטחוניים, מקיים השב״ס התייעצויות חירום רחבות היקף במטרה למפות את הסיכונים בבתי הכלא השונים בכל הנוגע ליחס כלפי עברייני צמרת אלימים. ההקצנה מגיעה דווקא מכיוון עבריינים מהמגזר הערבי.

 

.

עודה קונטאייר מג׳לג׳וליה למשל עלה לגדולה בעולם התחתון תודות לאלימות המוגזמת שהוא מפעיל בשירות עבריינים אחרים וכחלק מתהליך ההשתלטות שלו על אזור יפו ובמקומות נוספים.

קונטאייר מוחזק במעצר זה יותר משנה בכלא דרומי. הוא ו-18 מחברי כנופייתו חשודים, כל אחד בתחומו, בשורה עבירות שונות, בהן שלושה מעשי רצח. העבריין בן ה-36 מכונה קוקו, ולטענתו בנוסף לעובדה שהוא נתון בבידוד, נמנעות ממנו זכויות לטיפולים רפואיים מסויימים. הוא גם זועם על כך שהמפקד החדש של הכלא שבו הוא כלוא לא נפגש עימו למרות שחלף חודש מאז מינויו.

 

המשטרה מייחסת לקוקו חשד מרכזי לשיגור אחדים מחייליו לביצוע ירי אזהרה לעבר מגדל שמירה בכלא איילון. קוקו זוער במיוחד משום ששב״ס סירב לאפשר לו להשתתף בהלוויית אחיו ואפילו לפקוד את קיברו במועד מאוחר יותר. עתה לאחר הירי, בוצעו מעצרים של חשודים מארגון הפשע שלו, והחקירה מתנהלת העדיפות גבוהה אך מצד שני, עלו אליו לרגל בכירי השב״ס כדי להגיע להסכמות שירגיעו את הרוחות. בין העצורים בפרשה גם אחד מחייליו שיצא מהארץ לאחר הירי. הוא נעצר בהגיעו לרומניה הוחזר לארץ ונעצר.

 

קוקו השיג את שלו: הוא יקבל את הטיפולים שהוא מבקש ויורשה לבקר את קבר אחיו. הוא כנראה יקבל גם הקלות נוספות. רישמית קוקו מכחיש כמובן כל קשר לירי האזהרה.

 

שב״ס עוסק בשמירה ובאחזקת בכירי העבריינים בישראל, שכולם כלואים, אם לאחר הרשעה ואם לפני משפט. הדבר מעורר בעיות במרבית בתי הכלא, שכן קיימות התנגשויות יומיומיות בין קבוצות העבריינים לבין עצמן ובינן לבין הסוהרים. לאחר מקרי הירי שזכו לכותרות, ננקטו אמנם אמצעי ענישה והגבלות חמורות בחלק מן האגפים, אך בשב״ס יודעים כי יש לתמרן בזהירות בין הקשחת היחס לכלואים לבין מניעת החרפת המצב הקיים.

 

שירות בתי הסוהר מתלבט גם בבעייה חמורה של צפיפות נוראה. במסגרת זו נבחנת תוכנית לביצוע שיחרור מקדם של מאות אסירים הגודשים את התאים והאגפים. גם בבתי הכלא הביטחוניים בעיית הצפיפות והשליטה אינה פשוטה לניהול, והמגמה היא למתן את ביצוע המעצרים, בעיקר של מיידי אבנים ומשתתפי הפגנות בגדה.

 

עניין מרכזי