סכנה מוחשית: לבנון נופלת לידי איראן בתמיכת פוטין

חסן נסראללה שיחרר בסוף השבוע סירטון חובבני המראה מה המטרות הישראליות המסומנות להתקפה שיעית אם נתניהו יעז לבצע בלבנון את הפצצות הנדל״ן חסרות המשמעות שהוא מבצע בסוריה בעיקר לצרכים פוליטיים פנים ישראליים. הצילום מצביע על אחת המטרות מני רבות.

 

גורמי מודיעין מערביים מנתחים את המצב בלבנון ומצביעים על סכנה מוחשית מתקרבת המהווה איום מסוכן לא רק כלפי ישראל אלא עבור אירופה כולה ואף על טורקיה של ארדואן.

 

ניצחון אסד במרד הסורי בסיוע איראן, רוסיה והחיזבאללה, הביא לתוצאות הרסניות ההולכות ומעמיקות:

1. רוסיה זכתה באחיזה ההולכת ומתרחבת במרחב. היא שולטת צבאית במרחב הסורי, פורסת כנפיה על לבנון בהרחיקה את האיום הישראלי, ומאפשרת למוטט את השילטון של סעד חרירי.

 

2. ראש הממשלה עלול להיות מודח ובמקומו ישתלטו על לבנון החיזבאללה ״והבוסים האיראנים של נסראללה״ כפי שכינה זאת ראש המשדלה חרירי.

 

3. פוטין מבצע את ההשתלטות הזוחלת על האיזור באופן מתוחכם.

 

4. חיילים איראנים וסורים על הקרקע, נשק רוסי, חיל אוויר רוסי המעניק חיפוי, ומערכות הגנה אווירים מתקדמות ומאיימות. פוטין גם מעניק הגנה מדינית מפני טראמפ ומניגי אירופה, משתיק את נתניהו ומסמן את לבנון כיעד הבא שלו אחרי ההשתלטות על המרחב שבין איראן לים התיכון.

 

4. בסוף השבוע איים החיזבאללה בתקיפת מטרות צבאיות ואיסטרטגיות של ישראל אם זו תעז לתקוף מטוסים אזרחיים המעברים ציוד מאיראן ללבנון.

 

הבעיה הישראלית אינה פשוטה. ישראל מבינה שטראמפ מעוניין להמשיך במדיניות קודמו אובמה להוציא את הצבא האמריקני מאזורי עימות והוא גם מממש זאת. ארה״ב בורחת מאפגניסטן מקופלת זנב, היא נכנעה לרוסים ולאיראנים בסוריה, בעיראק במרחב הכורדי ובפקיסטן, היא מאבדת אחיזה בלבנון וגם המצב בירדן בעייתי.

 

גורמי מודיעין מערביים מעריכים שפוטין זומם להגביר את השפעתו בירדן ולהעביר את בית המלוכה ההאשמי מאוריינטציה מערבית להשפעת מוסקבה.

 

הטבעת מתהדקת סביב ישראל ולפי שעה נתניהו נכשל בפועל בכל מהלכיו. אמנם בזירה הפנימית הוא מצליח להצטייר כמנצח וכ״עבדאי גדול״ עם הפצצות חסרות משמעות של מחסני כלום ושום דבר. מומחי איסטרגיה אומרים כי דווקא ההפצצות הללו שאינן נענות בתגובה צבאית אלא באיפוק מדהים מצד האויב הן המהלך החכם של פוטין שאומץ על ידי הסורים והאיראנים.

 

המצב בפועל הוא שכל הפצצת סרק של נתניהו רק מחזקת את הסורים אך בעיקר מעניקה לרוסים את הלגיטימציה להזרים נשק לסוריה ולאיראן את המוטיבציה להשלט במהירות ואף בפראות על המרחב לחולל מהפך והשתלטות איראנית על לבנון.

 

ישראל של נתניהו הוכיחה שאינה מוסגלת להתמודד עם כמה רקטות עלובות ועפיפוני נייר מעזה – אז מה תעשה מול חזית צפונית אדירה הנרקמת במהירות? הברית הלא רישמית עם סעודיה, מצרים ומדינות המפרץ אינה משמעותית בזירה הצפונית.

 

סעודיה שמשקיעה מיליארדים בלי הכרה על מערכות נשק מתקדמות ביותר, אינה מעצמה צבאית ולעולם לא תהיה פשוט כי אין לה צבא. הסעודים אינם מסוגלים להתמודד עם הפצע המדמם התימני במלחמה מטומטמת שהם עצמם יזמו בפזיזותם בדיוק כשם שהימין הישראלי אינו מסוגל לפתור את הבעיה הפלסטינית בכוח הזרוע הצבאית או הכלכלית. אסד, פוטין ומשמרות המהפיכה, לעומת זאת, יודעים לנצח מלחמות ומשלמים מחירים שישראל אינה יכולה לשלם מבלי להתפורר.

 

מצבה של ישראל הולך ומחמיר. נתניהו משוויץ בביקורים בצ׳אד ובהחריין, ובשגרירות גוואטמלה בירושלים אבל זו פסאדה שרק אידיוטים מושפעים ממנה. בפועל, המצור על ישראל הולך ומתהדק. הדרך האמיתית היחידה לשרוד אינה ברקיחת בריתות שווא עם שכנים מרוחקים ועשירים, אלא בסיום הסיכסוך הפלסטיני במרחב הקרוב.

 

משפחת אסד, האבא חאפז והבן בשאר, היו מוכנים משך עשרות בשנים לחיי שלווה שקט ושכנות טובה עם ישראל. הם הסכימו אפילו להעניק לישראל את רמת הגולן בחכירה לעשרות שנים. אבל נתניהו חירב הכל כשכרת ברית עם המתנחלים המשיחיים, שאינם קוראים נכון את המפה.

 

כי אחרי הכל, לא חשוב כמה פצצות אטום יש לך במחסנים, אם האיסטרטגיה שלך שגויה מהיסוד, אתה מצעיד אם כולנו לתהום.

 

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי