יגאל בשן התאבד ונקבר בקריית שאול

הובא למנוחות בקריית שאול שבצפון תל אביב הזמר יגאל בשן שהתאבד בביתו בתחילת השבוע. לפני הטמנת הארון הוא הונח בהבימה ומאות הגיעו להיפרד ממנו.

 

אלמנתו של הזמר יגאל בשן, מיקה, מודה למחרת מותו כי נטל את חייו והתאבד. היא מספרת את שהיה ידוע לרבים, כי סבל מדיכאון בשנים האחרונות אך סירב לקבל טיפול ההולם את מצבו. הפעם הצליח לאחר ניסיונות כושלים בעבר. אכן התאבדות טראגית.

 

התאבדות טראגית. הזמר יגאל בשן נמצא ביום ראשון אחר הצהריים כשהוא מת בביתו בתל אביב. מותו מוגדר ״מוות בלתי טיבעי״. בעבר פונה לא אחת לבית חולים עם חתכים בגופו שנגרמו בנסיבות שלא פורטו.

 

בן 68 היה בשן במותו. היה מאושפז פעמים אחדות בעקבות פגיעות. לא אחת נראה מדוכא ומתבודד. בשנים האחרונות הופיע לסירוגין עם הפוגות ממושכות. מעט מאוד דובר על הקורות אותו. ראש הממשלה נתניה פירסם הודעה שבה הביע צער עמוק על מותו של הזמר.

 

נתניהו בהודעתו:

“הוא היה חלק בלתי נפרד מפסקול הזמר הישראלי. קולו ושיריו ימשיכו ללוות אותנו עוד שנים רבות. יהי זכרו ברוך”.

 

 

מיקה בשן סיפרה בראיון לגלצ:

“בחמש השנים האחרונות התפתח אצלו דכאון כתוצאה מכאבים מתמשכים והוא סרב ליטול כדורים חזקים”. בעבר היו ניסיונות קודמים מצידו להתאבד אך הללו כשלו והוא פונה לבית חולים וניצל. הפעם זה היה חד משמעי ומזוויע.

.

מיקה סיפרה כי אפשרות ההתאבדות היתה באוויר כל הזמן באוויר ״אבל בזמן האחרון הוא היה לגמרי אופטימי כבר, הוא ראה את ההופעות שלו ורצה אותן”.

.

מיקה הגדירה את מועד ההתאבדות כהפתעה גמורה ועל כן היא חשה בנוסף לעצב גם אכזבה איומה. לדבריה הכאבים הכריעו אותו וגרמו לדיכאון שהביא לכך שהרג את עצמו. הוא ייטמן ביום שלישי בקריית שאול.

 

 

מוויקיפדיה:

נולד בשם יגאל בשארי במושב נחלת יהודה לציונה ויוסף בשארי, ילידי הארץ ממוצא תימני. כבר מגיל צעיר אהב לשיר ולנגן בגיטרה. בתיכון למד בבית הספר לאמנויות רננים שבתל אביב.

.

מגיל 15 הופיע עם שלומית אהרון, חברתו לכיתה, בצמד “יגאל ושלומית”. השניים הקליטו מספר שירים שהושמעו יפה ברדיו, כ”גיל הזהב” ו”שנת אלפיים”, אך לא הגיעו להוצאת אלבום שלם.

.

בגיל 17 הופיע במחזמראיי לייק מייק” לצד שולה חן וחברו הטוב מוטי גלעדי, שהמליץ לו לשנות את שם משפחתו לבשן. בספטמבר 1968 הוציא תחת השם “יגאל בשן” תקליטון בכורה ובו ארבעה שירים (“אהבתי ילדה”, “יש לי פנאי”, “קרנבל” ו”ערי הגדה”). התקליטון זכה להצלחה גדולה ובשן הפך לזמר מוכר.

.

בשנת 1969, והוא בן 18 בלבד, זכה בשן ב”פרס כינור דוד” וביצע בפסטיבל הזמר והפזמון את “על גל האבן הלבנה” למילים של ירון לונדון וללחן של יעקב הולנדר. הוא השתתף גם בפסטיבל הזמר החסידי שם ביצע את “עושה שלום” שהלחינה נורית הירשלמילים מן התפילה, וזכה במקום השני. בסוף 1969 הוציא תקליטון מצליח נוסף (עם השירים “אין לי יותר מה לומר” ו”שיר לפנות ערב”) ובערב ראש השנה תשל”ט זכה בתואר זמר השנה של גלי צה”ל.

.

עקב פרסומו הגדול עוד טרם גיוסו, פנו לבשן כל ראשי הלהקות הצבאיות כדי שיבוא לשרת בלהקה שלהם. הוא בחר ללכת לפיקוד הצפון תחת פיקודו של דוד אלעזר, אשר אישר לו להופיע בשירותו הצבאי במופע סולו עם חבורת נגנים. בשן היה שותף לתוכניות “מהצפון באהבה” ו”חייך לעולם” של להקת פיקוד הצפון, בהן היה הסולן ברוב השירים, לצד עדנה לב(בשיר “מיכל מיכאל”), אוהד נהריןוסמדר ברנר. בין היתר בלטו השירים “לצפון באהבה”, “מתנה מן הים”, “סיירת אגוז” ו”מתוק מתוק”, אשר זכה בתואר שיר השנה במצעד הפזמונים השנתישל קול ישראל.

.

במקביל לשירותו הצבאי, המשיך בשן בקריירת סולו והוציא את האלבומים “לצפון באהבה” ו”יגאל בשן”, בהם נכללו מספר משיריו בלהקה הצבאית, לצד שירים חדשים כ”מודד המדרכות”.

 

עניין מרכזי