אוסטרליה מכירה בירושלים כבירות של ישראל ופלסטין

הלחץ הישראלי על אוסטרליה הניב תוצאה חיובית מצד אחד אך אליה וקוץ בה: היא כוללת גם מכה דיפלומטית קשה על נתניהו מן הסוג המותיר את השאלה האם היה כדאי כל המהלך הזה.

 

ובכן, אוסטרליה הודיעה כי היא מכירה בירושלים כבירת ישראל. אבל לא סתם ירושלים, רק במערב ירושלים, זו שהיתה ישראל עד מלחמת ששת הימים בחודש יוני 1967.

 

לעומת זאת, הודיע ראש הממשלה האוסטרלי כי ירושלים העתיקה, כולל הכותל ומסגד אל אקצה הם מבחינת אוסטרליה בירת פלסטין. המדינה מן היבשת הרחוקה מצדדת בהסדר שתי המדינות והשגרירות האוסטרלית תועבר לירושלים רק לאחר כינון המדינה הפלסטינית.

 

נתניהו מנסה להשיג העברת שגרירויות לירושלים אך לפי שעה התוצאה פחות מעלובה. אגב, בסוף השבוע הודיע נתניהו כי מחשש להחלטת בג״צ הוא ימנה בימים הקרובים שר חוץ ושר לענייני קליטה. תיקי הביטחון והקליטה מוחזקים על ידי נתניהו מאז פרישת מפלגתו של ליברמן מהקואליציה אבל מתניהו החליט להחזיק בתיק הביטחון ולמסור את תיק החוץ.

 

ביבי הציע בעקיפין את התיק לשני חברי אופוזיציה: יאיר לפיד וציפי לבני. היה ברור שלא יקבלו את ההצעה לפיכך יימסר התיק לחבר כנסת כצ׳ופר. בתיק חושק מאוד השר החנפן יובל שטייניץ אך גם רבים אחרים. ההערכה היא שמסירת התיק לא תהיה על פי כישורים למלא את התפקיד כהלכה אלא משיקולים פוליטיים פנים מפלגתיים.

 

עניין מרכזי