פוטין אסר על נתניהו להפציץ את מערכות טילי ההגנה האווירית בסוריה

רוסיה העבירה מסר חד משמעי ומאיים לנתניהו לפיו חל על צה״ל ועל שאר הגורמים איסור מוחלט וחסר פשרות לנסות לפגוע בדרך כלשהי במערכות ההגנה האווירית מסוג S-300 שהוצבו בסוריה.

 

הרוסים הודיעו גם לישראל וגם לאמריקנים ולשאר המדינות הקואליציה המשתתפות בהפצצות בסוריה ובעירק, כי המערכות האנטי אוויריות שהוצבו בסוריה הן מבצעיות אך מאויישות בידי חיילים רוסיים. לפיכך, חל איסור מוחלט לפגוע במערכות וכל פגיעה תיחשב כפעולת מלחמה נגד צבא רוסיה.

 

מאידך, יש בהודעה גם אות הרגעה. הרוסים התחייבו כי עשרות  קני השיגור ומאות הטילים שנמצאים בסוריה לא יירו לכיוון ישראל או לעבר מטוסי הקואליציה, כל עוד יישמרו כללי ההודעה המוקדמת לצבא רוסיה על פעולה מתוכננות. בישראל הובע חשש כי אם מערכות הטילים יתופעלו על ידי צבא סוריה או בידי אנשי משמרות המהפיכה האיראנית, הרי שהסכנה האורבת לישראל עלולה להיות תמידית והמטרות לאוו דווקא מטוסי קרב שינסו לבצע פעולות התקפיות בסוריה.

 

המיגבלות החמורות שהוטלו על ישראל באו בעקבות הפלת המטוס הצבאי הרוסי במהלך הפצצה ישראלית בצפון סוריה. במטוס שהתרסק היו 15 אנשי צבא שנהרגו. רוסיה מאשימה את ישראל באחריות להפלת המטוס, שבוצעה בפועל בידי הסורים.

 

מאז התקרית החמורה חלות על ישראל הגבלות חמורות וחופש הפעולה שהיה קיים קודם לכן בוטל כמעט לחלוטין.

 

אשר להתפתחויות האחרונות בגבול הלבנוני, ישראל שיגרה לרוסיה משלחת צבאית במטרה למסור להם פרטים והבהרות על המנהרות שנחשפו ועל הפעולות הישראליות לסיכול ולהריסת מנהרות שנחפרו מתחום לבנון לשטח ישראל. נתניהו פועל להשבת שיתוף הפעולה הישראלי – רוסי למצב שטרם הפלת המטוס אך פוטין אינו מזדרז להיענות לחיזורים.

 

עניין מרכזי