הנייה: ישראל מונעת מאחיותי להיכנס לעזה אחרי מות אחינו הגדול

במלאת 31 שנים לייסוד החמאס נשא מנהיג הארגון איסמעיל הנייה נאום פרוגרמטי בעזה. הוא לא הזכיר את העובדה ההיסטורית שהחמאס הוקם למעשה בעידוד ישראלי במטרה להוות משקל נגד פנימי לשלטון הפתח בגדה. בסופו של תהליך ארוך השתלט החמאס על עזה ואילו נערכו בחירות בגדה – מה שלא קורה זה שנים – החמאס היה מנצח שם כמעט בוודאות.

 

הנייה הלין על כך שישראל לא מתירה לאחיותיו להכנס לעזה כדי להיפרד מאחיו שמת. אבל מי שדורש מחוות בשם ההומניזם האנושי אינו יכול מצד שני להתנהג בצורה אכזרית והפוכה בנוגע לשני הישראלים שמוחזקים ברצועה בנוסף לחלקי גופותיהם של שני חיילים.

 

הנייה, המודע היטב לרגישות הגבוהה, יש אומרים המוגזמת בישראל לנושא, הזהיר כי כל חייל ישראלי שייכנס לעזה סופו מוות או שבי. לדבריו חשיפת הכוח הישראלי וסילוקו תוך גרימת אבידות לישראלים מהווה נקודת מפנה חשובה שהביאה לחשיפת סודות ישראליים גדולים הנוגעים לשיטות פעולה, לאמצעים ולמשת״פים ברצועה, בגדה ובמדינות ערביות אחרות.

 

הנייה אמר בנאומו בין היתר:

“נאמר לכיבוש הישראלי מי שיכנס לרצועת עזה ימות או יהיה שבוי. בקרוב תחשוף הזרוע הצבאית שלנו מטמון מידי ביטחוני עצום ובעל השלכות חשובות על קרב המוחות עם הכיבוש. המידע שנתפס ונישף מסייע לנו להבין את מנגנוני העבודה של הכוחות המיוחדים של ישראל שפעלו בכמה מקומות ומדינות ערב וכן מדינות נוספות”.

.

עם זאת דאג הנייה המופקד על החלק המדיני בחמאס להדגיש כי הפיגועים האחרונים בגדה מקורם אינו בחמאס בעזה: “אני אומר לציונים-פעילי חמאס ופת”ח והפלגים האחרים בגדה אינם זקוקים להכוונה מרחוק מרצועת עזה כדי לבצע פעולות נגד ישראל”.

.

הנייה גם זלזל בתוכנית המדינים שטראמפ עשוי לפרסם ואומר לטראמפ, לנתניהו ולישראלים:

“אין לכם עתיד על אדמת פלסטין ואין לכם מקום בירושלים ובפלסטין. ההתעוררות החדשה בגדה היא תגובה לכל הניסיונות להשפלה של הכיבוש בגדה ובירושלים. אל תחשבו שהנורמליזציה עם מדינות ערב היא פריצת דרך של ישראל. העמים של האומה הערבית והאסלאמית שונאים את ישראל”.

.

“יש לי אחיות שמתגוררות בישראל כשאחי נפטר דיברנו עם מתווכים לבדוק אפשרות שיכנסו לרצועה לראות את אחיהם הגדול, אך תשובת האויב הייתה שלילית מכיוון שאסמעיל הניה תמך בפיגועים האחרונים בגדה. האם ציפיתם שאגנה את הפעולות?״.

.

איסמעיל הנייה גם קרא לרשות הפלסטינית להפסיק את שיתוף הפעולה הביטחוני בגדה לדבריו, “תמה תקופת המשא ומתן.די להסכם אוסלו. יש להפסיק את התיאום הביטחוני בין הרש”פ לישראל. האוייב נכנס לערים הפלסטיניות ולשטחי A ומחסל אנשים. אסור שניתן לו פרס בדמות המשך השת”פ הביטחוני”

מנהיג החמאס גם שיבח את המדינות התומכות בחמאס ״אני משבח את כווית, לבנון וטורקיה שעומדות לצידנו ותומכות בנו”. עוד ציין את הרצון לאחדות פלסטינית ולקיום בחירות לקביעת ההנהגה של העם הפלסטיני.

 

עניין מרכזי