צה״ל מודה: המנהרות לא סיכנו איש

אפילו הביביתון נאלץ היום, אחרי תקופה ממושכת של ידיעות סרק ספינולוגיות לפרסם היום כך: מצה”ל נמסר כי ארבע המנהרות שנתגלו עד כה, כמו אלה הנוספות המצויות עתה בתהליכי חשיפה גלויים או חשאיים, לא מהוות איום על תושבי ישראל, ומידע סדור בנושא הפעילות נמסר כל העת לראשי הרשויות בצפון. “המאמץ לחשיפה ונטרול מנהרות הטרור נמשך כפי שתוכנן”, מסר דובר צה”ל.

 

הספין הרווח בעיקר ברשת האינטרנט מופץ מטעם גורמי ימין מתסיסים, מנסה להחדיר בציביר חרדות שווא באמצעות הפצת פייק ניוז המלווים בצילומים מזוייפים לפיהם מדובר במנהרות ענק שבהן יכולים לנוע ג׳יפים ולהכיל המוני חיילים. האמת אחרת לחלוטין. מדובר בכמה מנהרות קטנת וצרות שנחפרו מכמה בתים סמוך מאוד לגבול. רשת החדשות האמריקנית CNN החדירה מצלמה למנהרות והראתה שמדובר במנהרה צרה וגבוהה “שגם כדורסלן יכול לעמוד בה”. מכאן ועד לאפשרות פלישה וכיבוש מטולה אפילו בדימיון מודרך קשה להגיע למסקנה כזו.

 

עד כה נמצאו ארבע מנהרות כאלה,שתיים מהן חדרו מרחק קצר מאוד לתחום הישראלי. אין ספק שמדובר בהפרה של החלטה 1701 שסיימה את מלחמת לבנון השנייה אבל ישראל מפרה את אותו הסכם כבר שנים באופן סיסטמטי וגלוי. הזהירות נדרשת, חשיפת המנהרות וסתימתן חשובה אבל הפיכתן לאיום לאומי אינן אלא ספין מחוכם הפונה אל החרדה הפנימית של הישראלי במטרה לגרום לו להצביע עבור נתניהו.

 

הודעת דובר צה”ל

במהלך הימים האחרונים איתרו לוחמי צה”ל מספר מנהרות טרור התקפיות של ארגון הטרור חיזבאללה, שחצו לשטח מדינת ישראל.
המנהרות, כמו אלה הנוספות המצויות עתה בתהליכי חשיפה, גלויים וחשאיים, לא מהוות איום על תושבי ישראל ומידע סדור בנושא הפעילות נמסר כל העת לראשי הרשויות בצפון.
מרגע חשיפתן של מנהרות הטרור פועלים לוחמי צה״ל ללמידה שלהן באמצעים שונים הכוללים יכולות צילום ומחקר לצד מלכוד המנהרות.
המאמץ לחשיפה ונטרול מנהרות הטרור נמשך כפי שתוכנן.

 

עניין מרכזי