כך הבריח ארדואן את טראמפ מסוריה

רשת הטלוויזיה האמריקנית סקיי ניוז הידועה בתמיכתה האיתנה ומתמדת בדונאלד טראמפ, מפרסמת ביום חמישי בערב מפי גורמים בכירים בפנטגון מה הבריח פתאום את הנשיא מסוריה ומדוע הוא השתפן לפתע באופן כה נחרץ.

 

על פי הדיווח, שליט טורקיה ארדואן הוא שגרם לטראמפ פיק ברכיים מביך ומכאן הוראת הנסיגה החפוזה. מסתבר שארדואן הודיע לטראמפ כי צבאו נערך לפעולה צבאית נרחבת נגד הכוחות הכורדיים הנתמכים על ידי האמריקנים וישראל. לטראמפ נמסר כי הפעולה הצבאית תתקיים ועוד איך וכי ארדואן מצפצף על האזהרות, הבקשות והתחינות של טראמפ להמנע ממנה. 

 

יתרה מכך, על פי בכירי משרד ההגנה האמריקני, ארדואן הודיע כי הצבא הטורקי לא יהסס לפגוע, להרוג ולהשמיד את התשתית האמריקנית בצפון סוריה וכי מוטב לו לטראמפ להסתלק בטרם יתחרט. נתניהו הפעיל את כל מנופי הלחץ האפשריים מבחינתו על טראמפ אבל הנשיא השתפן וברח מחשש שאבידות אמריקניות עלולות לפגוע בסיכויו להבחר לקדנציה נוספת.

 

 

‏השר יואב גלנט ניסה להיות עדין בתגובתו על פי הוראת נתניהו אבל בכל זאת שימו לב לדבריו בתגובה להתפתחות החמורה: “הנוכחות האמריקנית בסוריה תהיה חסרה. יש פה שדר לא חיובי כלפי המרחב. אנחנו לא מרוויחים מזה”.

וכך הגיב אהוד ברק:

‏שתי סטירות לחי מדיניות לנתניהו. היציאה הפתאומית של טראמפ  מסוריה לצד הזמנת החמאס למוסקבה ע״י פוטין. איפה כל ה׳חברים׳ שלו?

‏מתמוטט סיפור ה׳קוסם המדיני׳. הכל אחיזת עיניים ו׳ביביבלוף׳.  כשבראשה אדם שעיקר עיסוקו להתחמק ממשפטי שוחד, ישראל משלמת את מחיר היהירות.

קודם דיווחנו: תדהמה בעולם, מכה לישראל, ניצחון מדהים לרוסיה, לטורקיה ולאיראן. הנשיא טראמפ שנישא על גב הסיסמא ״להחזיר את אמריקה לגדולתה״ כל הדרך לבית הלבן, הורה לצבאו לסגת מסוריה ולהותיר את הזירה בלבדית למי שנחשבים בוושינגטון כיריבי ארה״ב.

 

״הגיע הזמן להחזיר הביתה את הבחורים והבוחרות הצעירים שלנו״, הסביר טראמפ בנוקטו את הטקטיקה האמריקנית המוכרת אחרי כל התבוסה שלה מאז מלחמת העולם השנייה. הנשיא מכריז על ניצחון דימיוני ובורח כאחרון השפנים. מוויטנאם, דרך אפגניסטן ועירק עד לזירה הסורית הצבא האמריקני נוחל מפלות ונמלט. הפעם מכריז טראמפ כי הבריחה מסוריה מגיעה אחרי ״הניצחון על דאעש״.

 

בישראל לא פחות מתדהמה. נתניהו השתדל, לחץ, התחנן אבל לא עזר לו כלום. ארה״ב זנחה את בנות בריתה, אותנו ואת הכורדים ואת המורדים שהיו נאמנים לה ונמלטת מסוריה כל עוד נפשה בה.

 

במערכת הביטחונית דאגה חנורה מן ההשלכות. תוך 90 יום לא יהיה על אדמת סוריה ולו חייל אמריקני אחד. נתניהו הגיב בניסוח גמלוני ומתחמק: ״נגן על עצמנו״. אפילו בליכוד בוחקים (צוחקים ובוכים). ביבי נכשל בכל הזירות. פוטין קיבל את המזרח התיכון במתנה והוא יתחלק בשלל עם טהרן ועם ארדואן.

 

הביקורת בארצות הברית גדולה. אפילו הסנאטור הרפובליקני בן סאס אמר כך:

“לגנרלים של הנשיא אין מושג מאיפה ההחלטה החלשה הזאת מגיעה. המפסידים הם ישראל, הקורבנות ההומניטריים ואיסוף המודיעין האמריקני. הרבה בעלי ברית של ארה”ב ייטבחו אם הנסיגה הזאת תיושם”. 

 

אנחנו נשארנו עם הילד הסורר מסעודיה ועם נשיא צ׳אד החבר של ביבי ואשתו של נשיא גוואטמלה החברה של אשתו.

 

רמי יצהר,

עניין מרכזי