הרמטכ״ל: רבבות לוחמים פרו איראניים כבר התבססו ברמת הגולן

הרמטכ״ל גדי איזנקוט אמר היום דברים משמעותיים בכינוס פומבי. הוא ניסה אמנם להרגיע באמצעות ספינים מחשידים את גודל המכה שהנחיתה הנסיגה הפחדנית של האמריקנים מסוריה, אבל בהמשך חשף את עומק הצרה שישראל נקלעה אליה בעקבות הבגידה האמריקנית והמהלכים הנכלוליים של ולדימיר פוטין באזור. מסתבר שהנשיא הרוסי שיחק על נקודות התורפה של ביבי, ניפח לו את האגו למשך שמן מסוים, קיבל את שיתוף הפעולה העקיף שלו לביסוס ההשתלטות הרוסית ואז הגיעה הנוק אאוט.

 

ארצות הברית בורחת בבושת פנים מסוריה לאחר שנים שבהן כוחותיה בשיתוף כוחות הכורדים והקואליציה החזיקו בכמעט מחצית שיטחה הצפוני של המדינה בעיקר בשטחים קריטיים המהווים את המעבר מעירק לסוריה. נפילת המובלעת הזו תאפשר לכוחות איראנים לנסוע ברכב מטהרן לביירות ללא מעצורים. נפילת האזור הצפוני מפחידה אפילו את ארדואן החושש שייאלץ לשגר בריגדות צבאיות כדי לתחזק את ההשתלטות על צפון סוריה ואחזקתה של רצועת ביטחון.

 

מסתבר שהמהלך האיראני- רוסי – שיעי- סורי הוביל לשינוי דראסטי במצב כשבריחת האמריקנים והפרקת בני בריתם מהווה נקודת מפנה היסטוריה שעלולה לשנות לחלוטין את פני המזרח התיכון.

 

איזנקוט גילה כי האיראנים תכננו לבסס קו מוצבים קדמי ברמת הגולן. מספר הלוחמים המזוהים עם הצירי השיעי  אמור לצמוח בהדרגה ולכלול בזמן הקרוב יותר מ- 100 אלף לוחמים. איזנקוט אמר סקר את המצב הנוכחי ולדבריו, “היום יש כבר 20 אלך לוחמי חיזבאללה ומיליציות שיעיות מעיראק, אפגניסטן ופקיסטן ואלפי יועצים איראנים. טהרן ביססה יכולת יבשתית, ימית ואווירית ברמת הגולן”.

 

“במשך שנתיים פלוס פעלנו מול היכולות של איראן על מנת לסכל את אותה יוזמה התקפית ולמנוע את ההתבססות האיראנית, להקטין את הכוח שנמצא שם להרחיק יכולות למנוע יצירת כוח שיפגע בישראל ברמת הגולן. התרומה הישראלית להבסת דאעש גדולה ממה שהעין הישראלית רואה”.

 

אשר לבריחת טראמפ אמר מפקד צה״ל כי ״לא צריך להפריז. צה”ל פעל עצמאית במשך שנים. כך היה בארבע השנים האחרונות, עם נוכחות אמריקאית ורוסית. הנוכחות הרוסית מסוף 2015 בסוריה יצרה מצב חדש וחייבה שיח לבניית מנגנון מניעת חיכוך. אני כרמטכ”ל הרגשתי שיש הבנה לצרכים הביטחוניים שלנו. המנגנון למניעת חיכוך אפשר לישראל לפעול על פי האינטרסים שלנו”.

 

ועל המתרחש בגבול הצפוני בלבנון אמר הרמטכ”ל: “סיכלנו בשנים האחרונות משמעותית את תוכניות ויכולת ההתקפה של חיזבאללה על מדינת ישראל”. הוא כיוון גם לתוכנית הטילים המדויקים של חיזבאללה: “לחיזבאללה יש מסת נשק ורצון להגיע ליכולת דיוק בטילים. המאמץ שלנו בא לידי ביטוי במאות תקיפות של מאות מטרות בסוריה, בעיקר במעבר ללבנון, על מנת למנוע את הגעת היכולת הזו לידי הארגון השיעי. איזנקוט התייחס לתקיפת מפעלי אמל”ח בסוריה, “שמשלבים תשתית סורית, כסף איראני ויכולת של ארגון חיזבאללה”.
בנושא הפלסטיני אמר איזנקוט: “הם מבצעים פיגועים עם סכינים, נשק מאולתר ורכב. זה יכול להתפתח לאינתיפאדה שלישית. כשהשד יוצא מהבקבוק לוקח 6-5 שנים להחזירו חזרה. הרמטכ”ל ענה לביקורת של ראשי המתנחלים, שקראו לאחר פיגועים להפריד צירים בין ישראלים לפלסטינים, ואמר כי זו גישה מוטעית.

“אחרי צוק איתן חמאס והג’יהאד האסלאמי נפגעו משמעותית, אך לא ניתן להרתיע ארגונים ומדינות להתעצם קונבציונלית. אני לא מכיר דוגמה היסטורית שידעה לאכוף בכוח מניעת התעצמות מסוימת ופה יש מציאות מורכבת שאנחנו מנסים לעצור אותה ולמנוע התעצמות של חמאס. אנחנו עושים פעולות לעצור העברת אמל”ח מתקדם לרצועה, פוגעים משמעותית ביכולת הייצור והתעצמות. בארבע השנים האחרונות פגענו ב-800 מטרות, שכלאחת מהן זו מפקדה, מוצב תת קרקעי או אתר ייצור. פגענו משמעותית ביכולת שלהם. היו הישגים, אבל ישראל ספגה נזק תדמיתי בעיקר באיך שההרתעה השתקפה. אני מודע לכך שאנחנו כצבא בחודשים האחרונים לא סיפקנו תחושת ביטחון טובה. לא ביטחון מקסימלי. אומרים שההתרעה קרסה. במציאות זה מורכב. הרתעה לא נבנית ביום ולא נופלת ביום, לוקח שנים לבסס אותה. אני חושב שלמדינה יש הרתעה כלפי הסביבה גם בהקרנת הכוח ואיך נתפסים על ידי האויבים.

אשר לבאות, איזנקוט אומר: ״הנפיצות גדולה מאוד גם ברצועה, גם ביו”ש, גם בחזית הלבנונית וגם בחזית הסורית שפעלנו בה בשנים האחרונות ובחודשים שעברו מאז התקרית מטוס בלי פרסומים – מתוך הבנה שזה תורם לביטחון. האתגר הגדול ביותר הוא להמשיך להרתיע מתוך יוזמה, לפעול בצורה שמבליטה את העליונות הצבאית שלנו. זה מחייב אותנו להימצא במוכנות גבוהה מאוד, עשינו מאמצים לשיפור המוכנות. צהל צבא גדול מאוד, בעיקר כשמחברים לו את כוחות המילואים. יש עלויות גדולות להחזיק צבא בסדר גודל כזה בכוחות היבשה במוכנות גבוהה”.

 

עניין מרכזי