תגובות קשות בליכוד לאחר שבנט ושקד הקימו את מפלגת ״הימין החדש״

נפתלי בנט ואיילת שקד הכריזו במוצאי שבת על הקמתה של מפלגה חדשה שתיקרא ״הימין החדש״. השניים הכריזו שמדובר במפלגה חילונית – דתית בעלת אוריינטציה ימנית מובהקת.

 

לשניים תצטרף חברת הכנסת שולי מועלם בפרישה מרשימת הבית היהודי.לדבריה, “הגיע הזמן להרחיב את הבית. עם הימין החדש ישראל תחזור לנצח״.

 

.

הואיל ושלושה פורשים ממפלגה בת 8 חברי כנסת הרי שהם מהווים יותר משליש ויוכלו לקבל את ההקצבות לקראת הבחירות הבאות.

 

״לא נהיה שבויים בידי אדם אחד   נתניהו״, זה המסר שיצא ממסיבת העיתונאים. השניים יהיו ראשי המפלגה במשותף.

 

למסיבת העיתונאים בבית סוקולוב הצליח להשתרבב גונן בן יצחק, איש שב”כ בעברו ופעיל חברתי שקרא לעבר בנט ושקד:

“פאשיסטים. אתם עסוקים בהדתה, איזה שותפות? ראש הממשלה מושחת ואתם נתתם לו לעשות את הדברים האלה”.

.

 

ההקראה המשותפת של הנאום נראתה כמו מסכת בסיום כיתה י״א בתיכון, בבימוי חובבני ובהעדר כימיה בין השחקנים הראשיים. הגילוי המעניין היחיד:  בנט מאשר את הפירסום שביבי הפעיל את ראש המל״ל כדי לדכא ולהשפיל את בנט ושקד כשרצו להתפטר בעקבות ליברמן. נתניהו עבר בכך עבירה הטעונה בדיקה יסודית.

.

בליכוד הגיבו:

מי שרוצה להבטיח שהממשלה הבאה תהיה ממשלת ימין בראשות נתניהו ולא ממשלת שמאל בראשות לפיד-גנץ-גבאי, חייב להצביע רק לליכוד בראשות נתניהו”.

.

 

וחבר הכנסת השנוי במחלוקת דוד ביטן מסר:

“לאחר שנואש מלחתור תחת ממשלת הימין מתוך הממשלה החליט בנט שנוח לו יותר לתקוף את נתניהו והליכוד בתחפושת חדשה. הגיע הזמן שמישהו יסביר לו שלקחת קרדיט מזויף על הישגים בטחוניים של ראש הממשלה וממשלת הליכוד זו לא מנהיגות. ליכוד חזק ורק ליכוד חזק יבטיח שמירה על האינטרסים הלאומיים שלנו”.

.

תגובת מפלגת כולנו של משה כחלון:

“הערב קמה מפלגה סקטוריאלית נוספת שמבקשת לצמצם עוד את הממלכתיות. בקדנציה האחרונה פעלו בנט ושקד כאיגוד סקטוריאלי שחיפש את המפריד והמקטב בציבוריות הישראלית”.

.

מזכ”ל האיחוד הלאומי אופיר:

“בנט חושב שהציונות הדתית הם ילדים נאיביים אבל האמת היא שהם ממש לא מטומטמים והם מבינים הערב יפה שעשו עליהם סיבוב אלקטוראלי.

בנט חושב שהוא יעשה אקזיט על הגב של הציונות הדתית,הציבור יוכיח לו אחרת ויבחר בערכים ואידאולוגיה ולא בהרפתקאה מסוכנת למחנה הלאומי שמונעת ממניעים אישיים”.

.

מפלגת הבית היהודי הגיבה על הפרישה של שני מנהיגיה:

מפלגת הבית היהודי מודה לנפתלי בנט ואיילת שקד על 5 שנים של עשייה גדולה למען עם ישראל. אנו מאמינים שעוד נכונו להם גדולות ונצורות בהובלת מחנה הימין.

.

מפלגת הבית היהודי תיערך כבר בימים הקרובים להמשך דרכה כשברור לכל שתעמיד רשימה איכותית של אנשי ציבור ראויים ומוכשרים שימשיכו לפעול למען עם ישראל בכנסת ה-21.

.

בהתאם לחוקת המפלגה מונתה ועדה שמורכבת מיו”ר נשיאות המפלגה, יו”ר ועדת הבחירות, יו”ר הועדה המוניציפלית וחברת בית הדין של התנועה ושתנוהל על ידי כמנכ”ל המפלגה וכיו”ר המזכירות.

.

הוועדה תתכנס, תבחן את האפשרויות העומדות בפני המפלגה ותביא אותם להכרעת המרכז. כמו כן, יוקם צוות מיוחד שיאיץ את המו”מ עם חברינו מהאיחוד הלאומי על מנת להגיע להסכמות בהקדם האפשרי מיד לאחר בחירת יושבי הראש בשתי המפלגות.

.

בני ובנות הציונות הדתית, מחויבים לשמירה ולביסוס הבית הפוליטי ומתכוונים אי”ה לאפשר לכל מי שמרגיש חלק מהמהלך הגדול שלנו בכל תחומי החיים במדינה, לבוא ולהצטרף למסע הזה.

.

אורי אריאל, שנוא נפשם של בנט ושקד ושר בממשלה מהבית היהודי:

“אני קורא להתאחד עם האיחוד הלאומי ולהקים סיעת ימין חזקה שתוביל את ההנהגה בימין. בעייני זוהי טעות של חבריי נפתלי ושקד אך מצד שני זוהי הזדמנות להקים סיעה חזקה של  הציונות הדתית.”

.

משה פייגלין הגיב על ההתפתחות:

“בנט ושקד עושים פוליטיקה צינית, בסגנון ציפי לבני. הם השתמשו בציבור הדתי לאומי, וכעת זורקים אותו לכל הרוחות. זוהי בסך הכל התארגנות מחדש של הימין הישן. התפרקות המסגרות הישנות מייצרת מציאות פוליטית חדשה ומאלצת את הציבור לחשב את בחירתו מחדש. מפלגת זהות היא היחידה שאינה שבויה בתוך המגרות הישנות ולכן היחידה שבאמת מציעה משהו חדש לבוחר הישראלי.”

.

‏ח”כ שלי יחימוביץ (מחנ”צ): “אחרי שהודיעו שאין להם בעיה עם כהונתו של רוה”מ שקוע עד צוואר בפלילים גם אם יוגש נגדו כתב אישום, עושים בנט ושקד פליק פלאק פוליטי מסיבות של חישובי מנדטים”.

.

בהתייחסה לשם המפלגה, הימין החדש, צייצה יחימוביץ׳:

‏אם ״חדש״ הוא רמיסת מוסדות שלטון החוק, חזרה להזיית ארץ ישראל השלמה, תפיסה ליברטריאנית קיצונית, היעדר ערכים של סולידריות וערבות הדדית והיעדר ממלכתיות  – לא נותר אלא להתגעגע למפדל הישנה.

.

מירי רגב, שכונתה לא אחת מירי רקב הגיבה:

“בשנים האחרונות בנט ושקד ירו בתוך הנגמ”ש ועכשיו הם הפקירו את הבית ועשו סיבוב על הציונות הדתית. אני קוראת לאנשי הציונות הדתית: בואו למפלגת הימין האמיתית. הצביעו רק למפלגת הליכוד האמיתית והגדולה שבה יש מקום לדתיים וחילוניים, מזרח ומערב, פריפרייה מרכז ויהודה ושומרון. היזהרו מחיקויים”.

.

מיכל רוזין ממרצ:

 “זו אותה גברת קיצונית בשינוי אדרת. הנסיון הנואש להתנער מהסמוטריצ’ים לא יסתיר את העובדה שעדיין מדובר במפלגת אלט רייט קיצונית, שמרנית וגזענית שמטרתה עודנה סיפוח הגדה המערבית והחרבת החזון הציוני באמצעות מדינה דו-לאומית”.

.

עניין מרכזי