השפלה איומה: ציפי לבני נזרקה מהמחנה הציוני

חדשות מרעישות בשמאל. אבי גבאי פירק את השותפות עם ציפי לבני. פירוק השותפות מהווה מכה קשה לציפי לבני. אם לא תמצא מסגרת מתאימה אפשר שזה יהיה קץ הקריירה הפוליטית העשירה והמכובדת שלה.

 

גבאי סילק את לבני לאחר שהתברר כי תומכיה בעבר ממילא לא יצביעו עבורה שוב אלא עברו ללפיד ולגנץ. לכן, היא הפכה נטל בעיקר כשמספר חברי הכנסת של העבודה יהיה ממילא מצומצם.

 

לבני הגיע לישיבת הסיעה בכנסת  עם גבאי שאמר לה כי השותפות אינה מוצלחת. היא הבינה מה מתרחש קמה אמרה שלא תגיב והסתלקה מהחדר. גבאי האשים את ציפי ב״אי עמידה בחברות, בנאמנות ובדרך המשותפת״.

 

באחרונה פורסמו ידיעות על כך שביקשה להצטרף לבני גנץ אך נענתה בשלילה בטענה שהיא מצטיירת כשמאלנית מדי. האפשרויות של לבני מוגבלות להצטרף למפלגה אחרת אך היא יכולה לרוץ לבדה ברשימת התנועה שלה.

 

הבעיה הגדולה היא של מפלגת העבודה שמתרסקת בסקרים. מ-24 מנדטים בכנסת הנוכחית מקבלת המפלגה עם לבני בסקר שפורסם השבוע רק 8 מנדטים. המנהיג הרודם שהביא את ההישג בוז׳י הרצוג סולק מתפקידו בידי היחימוביצ׳יות. גבאי הגיע כשבסקרים עוד היו 14 מנדטים ומאז – התפוררות בלבד.

 

גבאי הדהים את לבני ואמר לה כך ללא הודעה מוקדמת: “קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפירגון הדדי. אבל הציבור חכם, הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק. אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחוייב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור”.

 

“ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי. אנחנו נמשיך להילחם ולהיות מחוייבים לשינוי שעם ישראל רוצה. באתי לפוליטיקה עבור העם ואשאר תמיד בצד שלו”.

 

אלה כל הדברים שאמר: “לאור ההתפתחויות הפוליטיות והסקרים, אני נשאל בימים האחרונים – האם אני באמת מאמין שאפשר לנצח? ברשותכם אתייחס. לפני 4 וחצי שנים החלטתי להצטרף למערכת הפוליטית בכדי לעשות שינוי.

 

“את ההחלטה המחייבת קיבלתי בעיצומה של מלחמת צוק איתן, כשראיתי איך ממשלת ישראל לא מנהלת מלחמה אלא מנהלת את יחסי הציבור של הממשלה בזמן שאזרחי המדינה תחת ירי טילים ובזמן שהחיילים שלנו נהרגים בנגמשים לא ממוגנים. יכולתי להמשיך ולהרוויח שכר של מיליונים אבל החלטתי שטוב יותר יהיה לילדיי, אם אשאיר אחרי מדינה טובה יותר על פני רכוש נוסף שהם יקבלו בירושה. בחרתי בציבור״.

.

ציפי לבני פרסמה מאוחר יותר תגובה מעורפלת:

 “תודה לתומכים. טוב שהותרו הספקות ואפשר להתמקד באתגר הלאומי החשוב שעומד לפנינו, כל המאמינים באמת בדרך – מהפך בבחירות הקרובות”. 

.

לשכת נתניהו צייצה בשמו את המנטרה שכבר הושמעה:

‏אני לא מתערב באיך השמאל מחלק את הקולות שלו. מה שחשוב לי הוא שהימין יקים גם את הממשלה הבאה וימשיך להוביל את מדינת ישראל. לצורך זה חייבים להצביע רק לליכוד

.

ויאיר לפיד הגיב גם הוא: “זה מוכיח ש’יש עתיד’ היא המפלגה היחידה שיכולה לתת תשובה אמיתית לליכוד. אצלנו אין זעזועים, אלא רק מצטרפים”.

.

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי