איזנקוט: ישראל מפציצה תשתיות תוך מאמץ להמנע מהריגת איראנים בסוריה

גדי איזנקוט נפרד מתפקידו באינספור ראיונות שהוא מעניק לכלי תקשורת בארץ ואף בעולם. היום מתפרסם ראיון נוסף עם עיתון סופהשבוע הבריטי סאנדיי טיימס, שבו הוא מספר על אלפי תקיפות ישראליות בסוריה במטרה למנוע התבססות איראנית שם.

.

עם זאת הדגיש כי ההפצצות והתקיפות הקרקעיות נועדו לפגיוע בתשתיות תוך הימנעות מכוונת מגרימת אבידות בנפש לאיראנים. לדבריו רק כמה עשרות הרוגים של איראנים ובני בריתם נגרמו באלפי פעולות ישראליות.

 

איזנקוט: ״זיהינו את האסטרטגיה האיראנית. הם קיוו להציב בסוריה 100 אלף לוחמים שיעים עד סוף השנה שעברה. הכוחות הגיעו מפקיסטן, מעירק ומאפגניסטן. הם בנו בסיסי מודיעין ברמת  הגולן לאורך הגבול עם ישראל ובמקביל החלו להקים אגפים בכל בסיסי חיל האוויר הסורי. לבסיסים הללו גוייסו אזרחים כדי להעבירם הליכי אינדוקטרינציה הן בבתי ספר וגם במרכזי האוכלוסייה הסורית הגדולים”, אומר הרמטכ”ל היוצא הסבור שישראל תוכל לעצור את התוכניות האיראניות כי “יש לנו עליונות מודיעין באזור הזה. אנחנו נהנים מעליונות אווירית מוחלטת, עם הרתעה חזקה”.

 

ההחלטה לפעול בסוריה התקבלה כי “לא היתה לנו ברירה, אם היינו מעדיפים שיקולים קצרי מועד ומיידיים של שמירה על השקט, עלול להיווצר מצב שנשלם על כך מחיר בטווח הארוך. לכן קיים הרצון ולהימנע מפגיעה בכוח האדם האיראני ולפגוע רק בתשתיות.

 

החריגה מן הכלל הזה היתה בפעולה לאחר שיגור המל״ט האיראני לתחום ישראל. בתגובה “הרגנו 10 איראנים, הבכיר מתוכם היה קולונל בחיל האוויר של משמרות המהפכה. בעקבות התקיפה הזו האיראנים החליט להגיב ולתקוף את צפונה של ישראל. ישראל תקפה ושיבשה את המהלך המתוכנן ולמחרת כששוגרו כמה טילים רובם נפלו בשטח הסורי וחלקם יורטו. בתגובה תקפה ישראל 80 ייעדים סוריים.

 

מדברי איזנקוט ניתן להבין כי לאחר דיכוי המרד הסורי, אסד איננו מעוניין בהתבססות איראנית בארצו וכך גם גורמים נוספים. בסך הכל התפיסה האסטרטגית הישראלית היא שהכוח השיעי בסוריה איננו מרשים ביכולותיו. הלוחמים אמנם נחושים אך הם מיעוט די נידח באוכלוסיה.

 

אשר לחיזבאללה אומר איזנקוט כי יש להם רק מספר קטן של טילים עם יכולת דיוק גבוהה. האיראנים מבינים כנראה את מצבם בסוריה ומעבירים את מאמציהם להשתלטות על עירק.

 

השר יובל שטייניץ, היוצא היום לקהיר, אמר הבוקר בגלצ: ״

איך אמר הרמטכל? אלפי פעמים? אלפי פעמים זה לא רק מהאוויר, זה בכל האמצעים. הצלחנו למנוע התבססות איראנית בסוריה, בהחלט ניצחנו בנקודת הזמן הזאת”.

 

עניין מרכזי