מקדונלד׳ס צלוב מעצבן ערבים נוצרים בחיפה

הערבים הנוצריים בחיפה נזכרו מאוחר מדי להתחיל במהומות על רקע תערוכה המוצגת במוזיאון בעיר. מדובר בתערוכה הנודדת בעולם שמוצגת כבר חצי שנה וצפויה לרדת ממילא בסוף החודש.

 

אחד המוצגים בתערוכה עורר את המהומה. מדובר במיצג שבו נראית דמות של רשת מקדונלד׳ס כשהיא צלובה בנוסח ישו. מדובר ביצירה של אומן סיני המוחה נגד תרבות הצריכה המוגזמת הנוהגת בעולם. המיצג מטייל בעולם כבר שנים גם במדינות נוצריות מובהקות אבל משום מה דווקא כאן נודע לערבים על המיצג בימים האחרונים והדבר הפך להפגנה אלימה ולהפרות חוק.

 

בשבוע שעבר נעשה ניסיון להצית את המוזיאון ובשבת הפגינו כ-200 ערבים נוצרים מול המוזיאון והתעמתו עם השוטרים. שלושה אנשי משטרה נפצעו, מפגין אחד נעצר והמשטרה מחפשת חשודים נוספים שהפרו את החוק.

 

ממוזיאון חיפה לאמנות נמסר שמדובר בתערוכה ביקורתית שעוסקת בתרבות הצריכה. “העבודה הוצגה בעבר במוזיאונים רבים באירופה. היא מתייחסת לשימוש ציני של תאגידי ענק וסמלים דתיים, ומותחת ביקורת על תרבות הצריכה הגלובלית והקפיטליזם. האמן שיצר אותה הוא בעצמו נוצרי.

 

״כל ניסיון לקשור את היצירה לגזענות איננו רלוונטי. שיח סביב אמנות, מורכב ככל שיהיה, אסור שיגלוש למחוזות אלימים ועליו להיות מכבד גם במצבים טעונים. זריקת בקבוק התבערה לעבר המוזיאון היא עליית מדרגה שנגרמה כתוצאה מהסתה והייתה עלולה לגרום לפגיעה בנפש”.

צילום: מוזיאון חיפה.

 

עניין מרכזי