הפצצה שכשלה בסוריה גררה ירי לעבר רמת הגולן

צה״ל מסר ביום ראשון אחר הצהריים כי מערכת כיפת ברזל יירטה טיל ששוגר מתחום סוריה לעבר ישראל. היירוט בוצע מעל רמת הגולן. בעקבות זאת פרצה בהלה בקרב מטיילים באזור החרמון ורבים ניסו להמלט ולחזור לארץ.

 

ממוסקבה נמסר כי ההפצצה הישראלי כשלה. בהודעה הרוסית נאמר כי התקיפה הישראלית על שדה התעופה בדמשק לא גרמה לנפגעים או נזקים; 4 מטוסי F-16 תקפו מהים התיכון. סוכנות הידיעות הממלכתית של סוריה כי “סוכלה מתקפה אווירית ישראלית בדרום סוריה זאת לאחר שמערכות ההגנה האווירית פעלו ביעילות רבה”. בעת ההפצצה היה בדרכו מטהרן לסוריה מטוס נוסעים איראני. המטוס שב על עקבותיו ולא נחת בשדה.

 

מקורות סוריים מתנגדי המשטר דיווחו שהאתר המותקף נמצא באזור אל-כיסווה שם כבר הופצצה מטרת נדל״ן בעבר. בסוף השבוע פורסם כי הנשיא פוטין הטיל וטו על המשך ההפצצות הישראליות בבסיס הצבאי הסמוך לנמל התעופה האזרחי של דמשק.

 

לדברי פרשנים זרים, המטרה בהפצצה אינה צבאית דחופה יותר מאשר ניסיון לומר לישראלים שההפצצות יימשכו בתחום הסורי במטרה לפגוע באינטרסים איראניים. זו אגב, הפעולה הראשונה בסוריה מאז נכנס לתפקידו אביב כוכבי כרמטכ״ל צה״ל.

 

ונתניהו עצמו הזדרז עוד באותו יום להודות שמדובר התקיפה ישראלית. הוא צייץ: ״יש לנו מדיניות קבועה לפגוע בהתבססות האיראנית בסוריה. המדיניות הזאת לא משתנה כשאני בארץ, וגם לא כשאני בביקור היסטורי בצ’אד”.

 

עניין מרכזי