פוטין מזהיר את טראמפ: שלא תעז להתערב צבאית בוונצואלה

מתיחות גלובלית נרשמת ביום חמישי לאחר שנשיא ארצות הברית טראמפ הודיע כי רוצה שיושב ראש האופוזיציה בוונצואלה, חואן גואיידו, יהפוך נשיא המדיני במקום הנשיא המכהן מדורו. אי היציבות הפוליטית במדינה הזו נמשכת כבר שנים מאז הנשיא המת צ׳אבס בודד את ארצו ממדינות המערב ונקט מדיניות של בידוד טירוף.

 

בעקבות ההתערבות הגסה של האמריקנים בפוליטיקה הפנימית בוונצואלה ניתק הנשיא מדורו את היחסים עם האמריקנים אך טראמפ הורה לצוות השגרירות לא להתפנות. בכך רמז על אפשרות להתערבות אמריקנית צבאית פעילה במטרה לסייע גואיידו לבצע הפיכה,זאת לאחר שהנשיא המכהן מדורו ניצח בבחירות שהיו ב-11 בינואר. נטען כי הבחירות לוו באי סדרים חמורים.

 

המהלך האמריקני הוביל אזהרה פומבית חמורה מצד רוסיה לטראמפ שלא להעז להתערב צבאית בוונצואלה. מדורו הוא מקורב לפוטין ובאחרונה הגיעו למדינה מטוסי קרב רוסיים בהם מטוסים היכולים לשאת ראשי חץ גרעיניים. היום הזהיר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב את טראמפ כי התערבות צבאית אמריקנית בוונצואלה תוביל ל״תוצאות קטסטרופאליות״.

 

לברוב הדגיש מפורשות:  “נרוסיה תעמוד יחד עם ונצואלה כדי להגן על הריבונות שלה. ונצואלה היא בעלת ברית אסטרטגית שלנו. מעשיה של ארה”ב בוונצואלה מונעים מרצונה להיפטר מממשלה שאינה לרוחה, וכי דרך זו תביא לשפיכות דמים. התערבות חיצונית הרסנית של מדינות במתרחש בוונצואלה אינה מקובלת על רוסיה וההכרה במנהיג האופוזיציה חואן גואיידו נועדה לפלג ולערער את החברה בוונצואלה״.

 

מספר מדינות דרום אמריקניות תומכות בראש האופוזיציה המבקש לעלות לשלטון ומארגן לשם כן הפגנות נרחבות בבירה קראקס. מדובר במדינות ידידות לארצות הברית ארגנטינה, צ’ילה, קולומביה, פרו, פראגוואי, אקוודור, גואטמלה, קוסטה ריקה, הונדורס ופנמה. לעומת זאת, מקסיקו, בוליביה וקובה הודיעו כי הן תומכות בנשיא מדורו. נציגי מדינות יבשת אמריקה יקיימו כינוס דחוף כדי לדון בהתפתחויות.

 

עניין מרכזי