גולשים לאתרי סקס קיבלו איומי סחיטה

הודעת המשטרה: היום הוגשו תלונות הנוגע להודעות דרישת כופר באמצעות מסרונים (SMS), בהם נכתב כי במכשיר של מקבל ההודעה הותקנה תוכנה זדונית וכי הוא צולם בעת שצפה באתר המציג תכנים מיניים אליו גלש.

.

עוד נכתב כי כדי להימנע מהפצת הסרטונים לאנשי הקשר שלו, נדרש מקבל ההודעה לשלם כופר בביטקוין.

.

‏ההודעה מציינת כי לתוקף יש שליטה מלאה על הטלפון של מקבל ההודעה. מבדיקת יחידת הסייבר בלהב 433 עולה כי מאחורי ההודעה עומד גורם זר, שלא מחזיק בחומר ממשי. עוד עלה כי פרטים אישיים שצורפו להודעות נלקחו מאתרים ישנים שנפרצו בעבר, וכי לסוחט אין פרטים נוספים של מקבל ההודעה.

.

בפועל אין צורך לדאוג, זוהי שיטת מצליח שלמרבה הצער עובדת. המכשיר לא באמת נפרץ ואין לאף אחד סרטון שמתעד אתכם.

“אנחנו רואים התפשטות רחבה בישראל במהלך השנה האחרונה, של התופעה של הונאות של סחיטה מינית, הנקראות באנגלית sextortion” מסביר אמיר כרמי מנהל הטכנולוגיות ב-ESETישראל.

.

“מדובר בתעשייה שמניעה את עצמה, כלומר גם אם אדם אחד מתוך 1,000 או מתוך 5,000 הודעות שנשלחות משלם את הכופר, מדובר בפעולה משתלמת מבחינת העבריינים שמריצים את ההונאה, וכך הם כנראה יפעילו אותה מחדש במתכונות שונות עם רשימות אחרות של קורבנות פוטנציאליים”.

.

כרמי ממליץ “פשוט להתעלם מההודעות הנ”ל ולמחוק אותן. במקרה של הודעת סחיטה בה מצורפת סיסמה בה אתם משתמשים או השתמשתם בעבר, וודאו שהחלפתם אותה בכל החשבונות שלכם, וכאשר אני אומר החלפתם, אני לא מתכוון להחלפה של ספרה אחת בסיסמה אלא סיסמה חדשה לחלוטין.”

בחודשים האחרונים דווח על מיילים בסגנון הזה המבשרים כי המחשב נפרץ ותועדו כל החומרים המיניים שצפה בהם הקורבן, לעיתים גם בצירוף הסיסמא של קורבן לחשבון המייל או חשבונות אחרים. התוקפים ששולחים את המייל דורשים סכום כסף בביטקוין תוך 48-72 שעות.

.

בפועל אין באמת פריצה למחשב אבל למרבה הצער המייל הזה הרתיע גולשים וגם להם לשלם. כך נצפו הארנקים הדיגיטליים של התוקפים מתמלאים בכסף.

.

עניין מרכזי