כמחצית ממצביעי נתניהו שוקלים לא להצביע ליכוד ברגע האחרון

סקרי עומק שנערכים על בסיס כמעט יומיומי מנסים לעקוב בעיקר אחרי המתלבטים. מדובר בשיעור התלבטות גבוה מן המקובל בחודש האחרון שלפני ההליכה לקלפיות. המצב חמור ומסוכן בעיקר לנתניהו המאבד את אמון מעריציו במהירות גוברת.

 

חודש ועוד כמה ימים לבחירות עומד שיעור המתלבטים על כמחצית מן המצביעים למפלגות הלא סקטוריאליות (חרדים ומתנחלים).

 

בליכוד מודאגים שכן יותר מ-12 מנדטים המוענקים למפלגה בסקרים מגיעים מאנשים האומרים בראיונות עומק כי החלטתם אינה סופית ונתונה לשינויים. עיקר ההתלבטות היא מוסרית ואתית. אחרי הכל, גם ליכודניקים הם ברובם אנשי מוסר וצדק והם מתקשים להחליט בתוך תוכם כי יש מקום לתת לנתניהו פרס על פשעיו לכאורה בדמות הטלת הפתק ״מחל״ ב-9 באפריל.

 

נתניהו מעסיק את מיטב הספינולוגים העולמיים במטרה להשחיר כל אופציה אחרת מצד אחד, וכדי להלבין את חטאיו שלו מצד שני, אך חוכמת ההמונים טרם השתכנעה. המרוויחה צפויה להיות מפלגת הימין החדש של בנט ושקד. העמקה בסקרים מצביעה על פוטנציאל גדול הטמון באלונה ברקת לסחוף קולות דרומיים שמוענקים מסורתית לנתניהו וכן לזנב באורלי לוי שסיכוייה להיכנס לכנסת פוחתים מיום ליום.

 

 

המתלבטים הם אלה שיכריעו אם ליברמן וכחלון ייכנסו לכנסת הבאה. לעניין זה מצבו של אביגדור ליברמן טוב יותר שכן הקול הרוסי עדיין נוטה להותיר בכנסת נציגות לעצמו ולליברמן פשוט אין שום אלטרנטיבה. כחלון לעומת זאת נחשב סוס מת. הוא היה שר אוצר גרוע, תיפקד רק וברישול ובעיקר נזנח על ידי כל האנשים שצירף למפלגתו בפעם הקודמת ולא הצליח להביא ולו דמות רצינית אחת לקמפיין הנוכחי. זו הסיבה שכחלון משתמש בקמפיין בצילום שלו עם בגין ברקע.

 

אשר לכחול לבן, סקרי העומק מגלים כי הפוטנציאל בקרב המתלבטים עצום ורשימה זו יכולה להשיג יותר מ-40 מנדטים, אם לא ייעשו שגיאות פתאליות, בעיקר מצד יאיר לפיד ואנשיו. היום השיגה הרשימה ניצחון תודעתי ענק בבחירות המסורתיות שנערכו בתיכון בליך ברמת גן. בחירות אלה מנבאות באופן מסורתי את נטיית הציבור בחודש שלפני הבחירות.

 

 

הסקרים הללו מצביעים באופן מפתיע כי הצטרפותו ברגע האחרון של גבי אשכנזי לכחול לבן היא שעשויה להכריע את הכף לרעת נתניהו. זו הסיבה שבקרוב יחל מסע השמצות חסר תקדים נגד אשכנזי בהובלת הספינולוגים האכזריים בעולם.

 

ההתלבטות הגדולה היא של מומחי כחול לבן כיצד לנהל את הקמפיין בחודש שנותר בעיקר כשהמטרה היא מצד אחד לזנב בכחלון, ליברמן ובוותיקי הליכוד, ומאידך לא לגרום לנמלטי הצחנה הציוני לשוב אליו ברגע האחרון.

 

 

גבאי אמנם עובד על כך בסיוע מספר 2 שלו אך כרגע אין מגמת שיבה. להיפך. גברים מתעבים את שנאת הגברים המופגנת מצד שלי יחימוביץ ומרב מיכאלי וגם השים מעדיפות את יאיר לפיד על פניהן הלא סימפטיים.

 

מה שברור הוא שהקרב הוא מרתק ובליכוד סומכים על הכריזמה ועל כוחו המאגי של ביבי ליולל את השינוי ולהוביל לניצחון ברגע האמת.

 

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי