מצביעי נתניהו מהססים ומצביעי גנץ טרם החליטו סופית

סקרי עומק: מעולם לא עמדה כמות המתלבטים והבלתי בטוחים בבחירתם הראשונית בעד מי להצביע, על שיעור כה גבוה כמו הפעם. 40% ממצביעי ביבי ושני שלישים ממצביעי גנץ מודים שהם עשויים לשנות את דעתם. .

המשמעות: הספינים הבאים של נתניהו יהיו עוד יותר איימתניים ומלוכלכים מתמיד. מצד שני, גנץ יצטרך לבצר את אמינותו ולשמר את הקולות שהביא אשכנזי בטרם יתפוגגו כתוצאה מן המהומות שמחוללת איילה חסון, האובססיבית נגדו.

.

כפי שפרסמנו בחודש שעבר, הפעם מדובר בבחירות כלליות שבהן רוב אזרחי ישראל מוצאים עצמם מתלבטים ומתחבטים. הם מבינים את גודל האחריות הרובצת לפיתחם ואת כובד הנטל המוטל עליהם.

 

תיקי נתניהו, השחיתות האישית, הרצון לשינוי אך חוסר הוודאות לגבי האלטרנטיבה מציבה את הפרט בישראל  במצב עדין. אנשי מקצוע הבוחנים את המציאות בכלים מקצועיים מעמיקים אומרים כי מעולם לא נרשמה מידת אי ודאות כה גדולה כמו לפני בחירות 2019.

 

המצב נכון לחודש לפני הבחירות הוא זה: 43% מהישראלים עוד לא החליטו בעד מי להצביע. וזה עוד לא הכל. מקרב אלה שמכריזים בקבוצות המיקוד ובמדגמי מכוני הסקרים בעד איזו מפלגה או רשימה יצביעו – לפחות שליש מהתומכים אומרים בפה מלא כי אינם בטוחים לחלוטין בהצבעתם.

 

בעייתית במיוחד בזירה זו היא התמיכה בכחול לבן. הרשימה הזו שברירית במיוחד וכרגע רק כשליש מתומכיה כבר משוכנעים בלי ספק שיצביעו עבורה, זאת לעומת בשני שלישים ממצביעי הליכוד האומרים כי אין סיכוי שישנו את דעתם.

 

גם בקרב מצביעי המפלגות החרדיות והעבודה שיעור ההתלבטות קטן יחסית אך גם שם הוא נע בסביבות 40% מקרב אלה שהביעו תמיכה במפלגה.

 

על פי סקר שנערך בנושא והמתפרסם היום בהארץ, 64% מתומכי העבודה בטוחים לגמרי שיצביעו לה בבחירות, וכך גם 60% מתומכי ישראל ביתנו, 50% מתומכי איחוד מפלגות הימין, 47% מתומכי ש”ס, 51% מתומכי הימין החדש, 35% מתומכי זהות ו-29% מתומכי מרצ.

 

המשמעות היא שהכל נזיל והכל עוד יכול להשתנות עד ה-9 באפריל. הבעיה המרכזית שבה מתלבטים מיליונים היא היחס לפשעיו לכאורה של נתניהו. הקרב הוא בזירה התקשורתית תודעתית במטרה לערער את אמיתות היסוד של כל אדם בדבר אמת, צדק, טינה לפשיעה ורתיעה מספינים ומנוכלוליות. טכנולוגיות השכנוע המופעלות הן כה מתוחכמות עד שלא בטוח שניתן יהיה לנטרל השפעות בלתי רלבנטיות מן ההחלטה הסופית שיקבלו ההולכים לקלפי.

 

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי