פרוייקט מבורך בעיר העתיקה: הנגשה

ירושלים העתיקה וחומותיה הן אתר מורשת עולמי של אונסקו ולכן חלים עליה כללי שימור מיוחדיםשמטרתם להציג את העיר ומורשתה במיטבן למבקריהתוך פיתוח ושדרוג לטובת תושביה ועובדיה.

.

העיר העתיקה היא גם המקום המתויר ביותר במדינת ישראל עם כ-10 מיליון מבקרים מדי שנה.

ב-10 השנים האחרונות התנהל בעיר העתיקה פרויקט ייחודי שאפתי וייחודי – הנגשת סמטאותיה הציוריות לבעלי מוגבלויות תנועה.

.

ההנגשה בוצעה במימון משרד ירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים (הרל”י) יחד עם  משרד התיירות, מחלקת הנגישות בעיריית ירושלים, המוסד לביטוח לאומי ורשות העתיקות, בביצוע בשטח של החברה לפיתוח מזרח ירושלים (פמ”י), בשיתוף הסוחרים והתושבים במרחב, בליווי יועצי נגישות ובמגבלות הטופוגרפיות המקומיות, ובעלות של למעלה מ-20 מיליון שקלים. במצטבר הונגשו כ-4 ק”מ של רחובות בארבעת הרבעים של העיר, והותקנו כ-2 ק”מ של מאחזי יד לצד גרמי מדרגות.

.

בעולם קיימות מספר קטן יחסית של ערים היסטוריות המציגות שילוב בין ממצאים ארכאולוגיים, אתרי תיירות ופעילות אנושית המתמשכת על פני אלפי שנים, וככל הידוע אין עיר היסטורית המוגדרת גם כעיר מורשת עולמית שביצעה פרויקט הנגשה נרחב כמו זה המבוצע בירושלים.

.

על מנת להנגיש את המידע החדש לציבור הרחב הוזמנה אפליקציה ייחודית: נגישות ירושלים – העיר העתיקה | Accessible JLM Old City האפליקציה בוצעה ע”י חברת Say-yeS  הישראלית, המתמחה באופטימיזציה של מסלולים.

.

האפליקציה פתוחה לציבור ללא תשלום החל מיום ב הקרוב 18.3.19

.

חידושים באפליקציה, שינוי במרחבים הציבוריים ומודעות לנגישות בארץ ובעולם: 

האתגר המשמעותי בפיתוח אפליקציית “נגישות ירושלים” היה השימוש המובחן במידע הגאוגרפי של שרתי ניווט, שכן האפליקציה מראה את הרחובות המונגשים בלבד, בעוד שמפות שרתי הניווט הקיימים מראות את המרחב כולו ואינן יודעות לסנן רק רחובות מונגשים (גוגל או וייז ודומיהם).

החברה ניסתה ווריאציות שונות עד שהוחלט לפתח שרת ניווט עצמאי שיאפשר להכניס נקודות ציון ב-layers מבלי לכלול את הרחובות שאינם מונגשים.

.

על בסיס פיתוח השרת החדש G.I.F מוצעת כעת האפליקציה לערים ובעלי עניין נוספים בעולם. קהל היעד הנזקק לאמצעי ניווט בשטחים מונגשים מוערך בכמיליארד איש באירופה וארה”ב בלבד.

.

האפליקציה מציעה מסלולים נוחים וחלופיים לאנשים עם מוגבלות בעיר העתיקה, עם יכולת תכנון מסלול מרובה עצירות משלב ראשון, וחיווי מיקום המשתמש בזמן אמת על גבי המפה. בעת ההגעה ליעד מציגה האפליקציה באופן אוטומטי אתרים נוספים בסביבה.

.

האפליקציה פועלת בממשק נוח בן 9 שפות ובהן: עברית, ערבית, אנגלית, רוסית, פורטוגזית, גרמנית, איטלקית ועוד.

בתחתית המסך ניתן לבחור מבין הקטגוריות המוצעות: מסעדות, אתרים, מלונות, מוזיאונים, שערים, ומיד נפתחת מפה המציגה את האתרים הנבחרים עם מסלול נוח ונגיש,  וכן מידע קצר על היעד.

.

האפליקציה ידידותית למשתמש ומציגה מגוון אפשרויות כגון הגדלת והקטנת הגופן, משחק עם צבעי המפות, הדגשת קישורים המפנים לאטרקציות המוצגות, קבלת מידע נרחב על האתרים השונים, תמונות של מאות אתרים, בתי מלון, מסעדות ועוד.

.

עניין מרכזי