נתניהו העלים מידע ביטחוני משלושה רמטכ״לים וקיבלו לכיסו 16 מיליון ש׳

יו”ר כחול לבן בני גנץ יוצא להתקפה חזיתית: “פרשת השחיתות החמורה ביותר בתולדות מדינת ישראל. ניצבים שלושה רמטכ”לים וחבר קבינט שהוסתר מהם שראש הממשלה מקבל כסף, 16 מיליון שקלים. 16 מיליון שקלים שהלכו לכיס של נתניהו מחברה שקשורה לעסקת הצוללות. זה אובדן אמון מוחלט ושבר לא ניתן לאיחוי.

 

“השבוע נחשף שראש הממשלה אישר מאחורי גבה של מערכת הביטחון מכירת צוללות למצרים. זאת בלי שאף אחד במערכת הביטחון יידע על כך נתניהו הכחיש זאת ושיקר. זאת גם פגיעה באמון הציבור והמערכת, זה גם פגיעה בביטחון. בשל אובדן האמון, אני מודיע בזאת שאנחנו נקים ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את הפרשה הזאת וכל המעורבים בה”.

 

 “אני הקדשתי את כל חיי למדינת ישראל, כל חיינו הלכו לביטחון ישראל. איבדתי ואיבדנו חברים ותמיד האמנתי והאמנו שעושים מעלינו את המלאכה בניקיון כפיים. מגיע לכל חייל ולכל הורה תשובות. אנחנו לא ננוח ולא נרפה עד שהאמת הזאת תצא לאור”. הוא הוסיף כי “מגיעה לישראל הנהגה עם ערכים”.

 

משה (בוגי) יעלון: “הצוללות הן כלי אסטרטגי מהמעלה הראשונה. כל הגורמים המקצועים קבעו שאין צורך ביותר מחמש צוללות לתת מענה לביטחון ישראל. נתניהו, מה גרם לך לדרוש באוגוסט 2015 להעלות את מספרן לתשע ללא דיון, ובניגוד לעמדת כל גורמי המקצוע. ביקשת תשובה מראש המל”ל יוסי כהן, שעמדתו היא חמש צוללות”.

.

יעלון הוסיף: “בפברואר 2016 הלכת לחתום עם מרקל בגרמניה, איש לא דרש. מחיל הים, לא במטה הכללי את החתימה על החוזה – דבר שמנעתי בפברואר 2016 בסכום של שני מיליארד שקלים”. לדבריו, לאחר מכן התברר שגרמניה רוצה למכור את הצוללות למצרים, זה הפתיע את כולנו. “עמוס גלעד דיבר עם הגרמנים, והתברר שאתה נתת את האישור, הכחשת”, הוסיף יעלון, “ריבלין חזר עם אותה תשובה, שגרמניה קיבלה אישור למכור צוללות למצרים ממך, מבלי ליידע אותי או את הקבינט. מה גרם לך למחוק את המכרז הבינלאומי בהגנות על האסדה ולהתנות את העסקה בטיסנקרופ?”.

יאיר לפיד אמר: “זאת פרשת השחיתות הכי גדולה. לא יהיה מנוס, הוא ייחקר, ונתניהו חייב חמש תשובות. למה קיבלת 16 מיליון ש”ח מחברה שסחרה עם טינסקרופ שאתה מנהל מו”מ עם החברה. איך מכל עשרות החברות, החזקת מניות דווקא בחברה הזאת?”. הוא המשיך: “למה שיקרת ואמרת שלא אישרת את עסקת הצוללות עם מצרים, שכן אישרת. למה הסתרת את זה מכל הגורמים המקצועיים. איך יכול להיות שלא ידעת ששני האנשים הקרובים אליך, המשפחה שלך, מקבלת עמלות במיליוני יורו, שאתה אישרת באופן אישי”.

 

גבי אשכנזי היה הרמטכ”ל בתקופה שהדבר אירע:”הנחייה לרכוש צוללת שישית. לא היה ברור לי אז ולמה הגיעה ההנחייה. לא ידענו אז שראש הממשלה מעורב ומחזיק מניות בחברה שעושה עסקאות עם המספנה הגרמנית. ראש הממשלה נתניהו, אישרת לגרמנים למכור למצרים צוללות מתקדמות, מאחורי גבה של מערכת הביטחון. ראש הממשלה פגע ביתרון האיכותי בצבא הגנה לישראל בזירת ים סוף.  מי שלא חקר את הצוללת השישית, קיבל את התשיעית. אמרת בוועדת האישורים שאתה משוכנע שלא נפלה שחיתות של הדרג המדיני”.

 

גנץ אמר בנושא החדירה לטלפון שלו שמדובר בעניין פרטי וכי לא היה בו שום חומר רגיש. “את ענייניי הפרטיים אנהל לבד. אין שום סכנה ביטחונית, לא לי ולא לישראל, רק של חשיפת מקורות מעצם העיסוק בפרשה. אני מציע לא לבלבל בין היוצרות”. לדבריו, אנחנו לפני פרשה מגה חמורה, שראש ממשלה עוקף מערכות ביטחון שלמות ופשוט עוקף סמכויות, אל ייקל הדבר בעינינו”.

.

גנץ נשאל: אתה חושב שנתניהו מושחת? אתה חושב שהוא צריך להיחקר?

גנץ: “אלה שני נושאים מאוד כבדים של שחיתות. צריך לנער מכאן את השחיתות, אני מת לדעת שלא, לצערי אני חושש שכן. אני מקווה שהוא לא מושחת, אבל אנחנו מגלים סימנים שצריך לחקור, וכשאהיה ראש ממשלה, היא תקרה גם תקרה”.

אשכנזי: “הוא בינתיים נחשד בשוחד והפרת אמונים. לגבי הפרשה האחרונה הוא פגע גם פגע”.

.

האם היה כאן טיוח של גורמי החקירה?

גנץ: “יש לי אמון מלא במערכת החקירה ואכיפת החוק, לא אני תקפתי אותם בשנים האחרונות. לא אני מעכב את הליכי החקירה. צריך לאפשר להם לעשות כל חקירה, אני מקווה שהם יעשו את זה. אנחנו מתכוונים לוודא שהפרשה הזאת תיחקר. מדינת ישראל עוסקת בעסקאות ביטחוניות מול הרבה מאוד מדינות, לא ייתכן שלא נעבוד לפי הנהלים וחריצים לא מטופלים. אלה ייחקרו עד תום”.

.

גנץ: “יש כאן מפלגת כחול לבן שיודעת להכיל שלוש מפלגות. כל אזרח ישראלי שרוצה שינוי ורוצה, יכול לחבור לכאן. רק המפלגה הזאת יכולה להגיע לשלטון והיא תעשה זאת”.

עניין מרכזי