תביעה: רבבות תל אביבים באזור כיכר המדינה נחשפים לאסבט מסרטן

 

תביעה ייצוגית הוגשה נגד חברות הבנייה שהרסו את בית  ליסין לשם הקמת בניין רב-קומות תחתיו – עקב יצירת מפגע אזבסט אליו נחשפו ככל הנראה  מאות אלפים 
עוה”ד גיא רשף ממשרד רשף את רשף עורכי דין הגיש ביום שני19 לביהמ”ש המחוזי בתל-אביב, בקשה לקבלת תביעה כתובענה ייצוגית, נגד קבוצת משולם לוינשטיין, הנדסה וקבלנות בע”מ, וחברת ג’י. אפ. ישראל יזמות  נדל”ן 1 בע”מ – חברות הבנייה אשר אחראיות על הריסת בניין תיאטרון בית ליסין ברחוב ויצמן בתל אביב – והקמת פרויקט ענק למגורים תחתיו.
על פי התביעה, הבניין הישן של תיאטרון בית ליסין,   המצוי בקרבת כיכר המדינה, ואשר נבנה בשנות ה-50 של המאה הקודמת, הכיל לוחות וצנרת  העשויים מאזבסט. 
על פי התביעה, במסגרת ההיתר להריסת המבנה שניתן   ע”י הועדה המחוזית לבנייה של עיריית תל אביב – נכתב במפורש כי על החברה המפרקת לפעול לפירוק וסילוק מבוקר של האזבסט על פי ההוראות הקפדניו המצוינות בחוק  האזבסט. 
חרף כך, טוען עוה”ד רשף, חברות הבנייה   הנתבעות הרסו את הבניין כאילו היה בניין רגיל, ובניגוד להוראותת חוק האזבסט, ועקב  כך, קיים חשש גדול כי עשרות ואף מאות אלפי בני אדם ששהו בסביבות הבניין, נחשפו  לאבק האזבסט הנישא ברוח – הידוע כמקור תחלואה למחלות ריאה קשות, וביניהן אזבסטוזיס  וסרטן הריאות – הידועים כקטלניות ביותר. 
הפיצוי בתביעה הועמד על סך של 700 שקלים על פגיעה   באוטונומיה ובשל עוגמת נפש של מגיש התביעה, כאשר סכום הנזק הכולל אינו ניתן להערכה  בשלב זה. 
במסגרת הבקשה להכיר בתביעה כתובענה ייצוגית מבקש  עוה”ד רשף מבית המשפט המחוזי כי יכיר בעשרות עד מאות אלפי האנשים ששהו ברדיוס  של 500 מטר מהמפגע, במהלך חודש העבודות – פברואר 2018 – כקבוצת הנפגעים הראויים  לפיצוי. 
עניין מרכזי