גנור נבהל והסתבך: גם נחשב בוגד וגם עלול לשבת בכלא ורכושו יחולט

לעד המדינה מיקי גנור שהפך עד עויין הסבר פשוט למדי מדוע החליט לפתע, עד סף הבחירות, לחזור בו מהודעתו על תשלומי שוחד בפרשת הצוללות: ״לא רוצה להיחשב ביתרת חיי כשטינקר, כבוגד, שמלשן״. אלא שבית המשפט הפתיע כשהאריך את מעצרו עד יום ראשון, זאת בניגוד להערכת אנשיו.

 

מעצרו כה הפתיע אותו עד שחזרו אליו זכרונות חקירתו הקודמת והוא התמוטט ופונה לבית חולים. במשטרה חושדים כי מנור חזר בו בשל לחצים כבדים שהופעלו אותו וכי העיתוי איננו מקרי, לפני הבחירות.  לדבריו, הוא מתלבט בנושא כבר זמן רב וכן הוא נתקל בהערמת קשיים פיננסיים לרבות מניעת העברת כספים שלו המופקדים בבנקים זרים.

 

עוד אומרים במשטרה כי לא הסתמכו רק על הודעתו וכי בקרוב יתברר לו עד כמה טעה כשנסוג בו בלחץ מי שלחץ עליו. עתה, הוא גם ייחשב שטינקר וגם יישב בכלא למשך שנים רבות כשכל רכושו ייחלט וייעלם. ״גנור טיפש אם הוא חושב שהצעד הזה יהפוך אותו לזך בעייני העבריינים לכאורה שנגדם העיד. עבדו עליו. עכשיו הוא גמור״ , אומר גורם חקירתי.

 

גנור מצוטט היום כמי שאמר לחוקרים: “התלבטתי כמה חודשים. זה לא משהו שצץ לי עכשיו. אני לא חוזר בי מהעובדות, רק לא מסוגל לחשוב שיצא מעדותי שנתתי שוחד כדי לבצע רכש ביטחוני”.

 

“אני לא מבקש שום דבר. הייתי במצב בלתי אפשרי. איימתם שתפגעו בי, איימתם שתמחקו לי את הרכוש. איימתם שתפגעו לי במשפחה. השארתם אותי על הרצפה עם כאבים. אמרתי את מה שאמרתי. האיומים נגדי היו בלתי אפשריים”.

 

אפשר רק לנחש למי יש אינטרס לספר בפירוט כזה מה גנור עתיד לומר לחוקרים בחדר החקירות. בתידרוך לכתבים סופר מטעמו: “הם תידרכו אותי מה להגיד. לפני עימותים לקחו אותי לחדרים צדדיים. בכל פעם שאמרתי שאני לא מסכים למשהו, איימו עליי. בכל פעם שלא הסכמתי עם משהו שלהם, איימו עליי”. כאשר סיפר על כוונותיו לעורכי הדין שלו, בועז בן־צור ומאיר ארנפלד, הסבירו לו האחרונים מה המשמעות. “אני לא מפחד מכלום”, השיב להם. “אני לוקח בחשבון את כל האפשרויות, גם שאשב בכלא תקופה ארוכה יותר”.

 

“אני מבין שמבחינה משפטית אולי מדובר בצעד בלתי הפיך עם משמעויות קשות עבורי”, הוסיף גנור, “אבל החלטתי שלא אעשה שקר בנפשי. לא אעיד שקר על הדוכן ולא אייחס לאחרים קבלת שוחד. אני מבין שאין חזרה. אני מוכן לשלם את המחיר, אלחם עד הסוף. אני לא מוכן למות כשמכנים אותי בוגד. חשוב לי שמשפחתי תדע שלא מכרתי את ביטחון המדינה עבור בצע כסף”.

 

כאמור, עכשיו גנור מסובך מעל לראש מכל הבחינות. כמו בסיפור על ההוא שגם אכל את הגדים המסריחים וגם גורש מהעיר.

 

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי