יוזמה נקייה: יום הניקיון במרחב הציבורי

כל הארץ בסימן ניקיון במרחב הציבורי. ביוזמת ובמימון המשרד להגנת הסביבה ובשיתוף משרד החינוך, תלמידים מכל רחבי הארץ יצאו היום לנקות את השטחים הפתוחים, החופים, היערות והסביבה הקרובה לבתי-הספר לכבוד יום הניקיון הלאומי.

.

השנה משתתפים ביוזמה כ-1,100 בתי ספר יסודיים מהצפון ועד הדרום ומכלל המגזרים. הפעילות תוקצבה על-ידי המשרד להגנת הסביבה בהיקף של כ-8 מיליון שקל, ויועדה למימון פעילויות חינוכיות. כוונת המשרד להגנת הסביבה היא להתחיל מסורת של קיום יום הניקיון הלאומי במערכת החינוך בשנים הקרובות, בשיתוף עם משרד החינוך.

.

במסגרת יוזמת המשרד להגנת הסביבה, נערכו סיורים חינוכיים לתלמידי כיתות ד’ עד ו’, בהם שולבו פעולות שונות, הקשורות לניקיון ולטיפוח האזור. לפעילויות קדמה פעילות למידה מקדימה בכיתות, בדגש על מעורבות חברתית ואחריות סביבתית, כאשר לכל בית-ספר ניתנה תמיכה של עד 8,000 שקל. בשל תנאי מזג האוויר, בחלק מהמקומות ייערכו הפעילויות במועדים אחרים.

.

בבתי-הספר היסודיים הוקדש החודש לביצוע פעולות חינוכיות, כגון רכישת ידע בנושא, למידת ערך הנתינה וביצוע יוזמות של מעורבות חברתית בביה”ס ובקהילה. מטרות הפעילות הן עידוד מעורבות חברתית של ילדים ונתינה לסביבה בסימן איכות וניקיון הסביבה.

.

קיומו של יום הניקיון הלאומי נקבע בחוק שמירת הניקיון ביום שלישי האחרון של חודש אדר, במטרה להגביר את המודעות בקרב הציבור לשמירה על הניקיון בשטחים הפתוחים והציבוריים ולהגנה על הסביבה. ביום הניקיון מתקיימות פעולות חינוך והסברה במוסדות החינוך, ברשויות המקומיות ובצה”ל בנושא שמירת הניקיון וההגנה על הסביבה.

.

השר להגנת הסביבה ח”כ זאב אלקין ומנכ”ל המשרד להגנת הסביבה גיא סמט עם תלמידי בית-הספר אלנג’אח מהמועצה האזורית נווה מדבר ביער דימונה וראש עיריית דימונה, בני ביטון.

.

תלמידי ביה”ס ז’בוטינסקי בבית-שמש מנקים את חוף ניצנים, צילום: המשרד להגנת הסביבה.

.

עניין מרכזי